Talk icon

Informacje

05-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Dopłaty do wapnowania – co powinieneś wiedzieć nim złożysz wniosek?

Dopłaty do wapnowania – co powinieneś wiedzieć nim złożysz wniosek?

Dopłaty do wapnowania dedykowane są posiadaczom użytków rolnych, których powierzchnia nie przekracza 75 ha. Kwota o jaką rolnik może się ubiegać jest bezpośrednio uzależniona od wielkości gospodarstwa – 0-25 ha – 300 zł/t, 25-50 ha – 200 zł/t oraz 59-75 ha – 100 zł/t.

Dopłaty do wapnowania – jakie warunki należy spełnić?

Każdy może skorzystać z dopłaty do wapnowania, jednak zobowiązany jest spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim powinien dokonać badania gleby w zakresie pH wraz z zaleceniami, które dotyczą potrzeb wapnowania. Warto dodatkowo przeprowadzić badanie obejmujące poziom zawartości fosforu, magnezu i potasu Koszt badania jest wówczas nieznacznie wyższy, jednak pozawala na uzyskanie cennych informacji o stanie gleby. Kolejnym warunkiem jest pH gleby, które powinno być niższe lub równe 5,5. Należy pamiętać, że z dopłaty dla danej działki można skorzystać nie częściej niż raz na cztery lata.

Czytaj także: Wapnowanie – długotrwałe zwyżki plonów gwarantowane

Dopłaty do wapnowania – co obejmuje dofinansowanie?

doplaty do wapnowania pole 2Dopłaty do wapnowania obejmują przede wszystkim zakup wapna nawozowego i środka wapnującego. Wapno nawozowe powinno odpowiadać typom określonym w załączniku nr 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U Nr 183, poz. 1229). Środki wapnujące natomiast powinny odpowiadać typom, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów. Należy jednak pamiętać, że dopłaty do wapnowania nie obejmują kosztów transportu oraz kosztów rozsiewu nawozów wapniowych.

Dopłaty do wapnowania – niezbędne dokumenty do złożenia wniosku

Wnioski o dopłaty do wapnowania należy złożyć w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb przez ich wapnowanie”. Należy pamiętać o niezbędnych dokumentach, które powinno się przedłożyć, aby wniosek został zaopiniowany pozytywnie:

  1. Wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki wodnej i wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb.
  2. Zalecana dawka wapna wydana przez OSChR.
  3. Oświadczenie o pomocy de minimis w rolnictwie.
  4. Oryginał faktury na zakup wapna lub środka wapnującego (faktura powinna zawierać: typ, odmianę i zawartość czystego składnika).

cdr.gov.pl, kpodr.pl

swiatrolnika.info 2023