Talk icon

Informacje

17-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Dopłaty do prywatnego przechowywania mięsa WSTRZYMANE!

Dopłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 17 lipca zamknięte zostały dopłaty do prywatnego przechowywania wołowiny, baraniny i koziny. Dopłaty stanowiły jeden z elementów działań interwencyjnych na rynkach w Unii Europejskiej. Jest to wsparcie dla zakładów przetwórczych, które będą mogły dany towar przetrzymać i wprowadzić go na rynek w lepszym dla określonego sektora czasie. Środki mogą stanowić realną zapomogę dla wszystkich objętych rozporządzeniami branż.

Dopłaty do prywatnego przechowywania mięs zawieszone

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z dniem 17 lipca 2020 roku zostały zamknięte dopłaty do prywatnego przechowywania wołowiny oraz do prywatnego przechowywania baraniny i koziny.

Zamknięcie wyżej wymienionych mechanizmów spowodowane jest opublikowaniem nowych rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej, ustanawiających ostateczny termin składania wniosków o dopłaty do prywatnego przechowywania świeżego lub schłodzonego mięsa bydła w wieku ośmiu miesięcy lub więcej oraz do prywatnego przechowywania mięsa baraniego i koziego. Tym samym uchylone zostały poprzednie rozporządzenia wykonawcze Komisji i UE.

Wcześniej, w związku z opublikowaniem 10 lipca 2020 r. rozporządzenia wykonawczego Komisji zawieszającego składanie wniosków o dopłaty do prywatnego przechowywania świeżego lub schłodzonego mięsa z bydła w wieku ośmiu miesięcy lub więcej, oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji zawieszającego składanie wniosków o dopłaty do prywatnego przechowywania mięsa baraniego i koziego składanie wniosków o zawarcie umowy na wyżej wymienione dofinansowanie zostało zawieszone na okres od dnia 10 lipca 2020 r. do dnia 16 lipca 2020 r.

Zgodnie z wyżej wymienionymi rozporządzeniami przedmiotowe wnioski złożone od dnia 9 lipca 2020 r. do dnia 16 lipca 2020 r. zostają odrzucone.

Zamek w Stobnicy: 7 zatrzymanych! Pamiętacie budowlę w sercu Puszczy Noteckiej? Wielka jak zamek w Malborku!

Dopłaty do prywatnego przechowywania

Jednocześnie ARiMR poinformowała, Doplaty że można składać wnioski o dopłaty do:

  • prywatnego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku,
  • prywatnego przechowywania masła,
  • prywatnego przechowywania serów w ramach tymczasowego nadzwyczajnego systemu dopłat.

Mechanizmy polegają na udzieleniu dopłat do prywatnego przechowywania produktów na terenie Polski zgodnie z zasadami obowiązującymi w UE. Dopłata jest udzielana wg stawek określonych przez KE wszystkim przedsiębiorcom, którzy zawarli z KOWR umowę na dopłaty do prywatnego przechowywania produktów i wypełnili warunki udzielania dopłat do prywatnego przechowywania.

Dopłaty do prywatnego przechowywania stanowią jeden z elementów działań interwencyjnych na rynkach w Unii Europejskiej. Czasowe zmagazynowanie nadwyżki towarów, które nie trafią na rynek pozwoli uniknąć destabilizacji cen. Jest to wsparcie dla zakładów przetwórczych, które będą mogły dany towar przetrzymać i wprowadzić go na rynek w lepszym dla określonego sektora czasie. Mechanizm realizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który działa na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

To wymierna pomoc dla rolników, którzy pozbawieni zostali możliwości eksportowania znacznych partii swoich towarów. Dopłaty mogą stanowić realną zapomogę dla wszystkich objętych rozporządzeniami branż.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii, która ograniczyła możliwość osobistego załatwiania spraw przez rolników, wnioski można przekazywać do KOWR również za pomocą poczty elektronicznej na adres kontakt@kowr.gov.pl lub za pośrednictwem skrytki ePUAP - KOWR/SkrytkaESP. W przypadku braku możliwości skorzystania z powyższych rozwiązań, wnioskodawca może złożyć wniosek w formie papierowej w siedzibie KOWR.

arimr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023