Talk icon

Informacje

12-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Dofinansowanie do deszczówki nadal możliwe. Weź dotacje na 5000 zł!

Dofinansowanie do deszczówki nadal możliwe

W marcu bieżącego roku ruszyła druga edycja programu „Moja Woda” 2021, w ramach którego właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie do deszczówki. Dofinansowanie w formie dotacji pozwala zakupić lub uruchomić instalację służąca zbieraniu wód opadowych.

Dofinansowanie do deszczówki – dotacja do 5 tys. zł

W ramach programu otrzymać można dofinansowanie w formie dotacji na nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji, wchodzących w skład przedsięwzięcia na kwotę do 5000 zł na jedno przedsięwzięcie. O dofinansowanie do deszczówki mogą ubiegać się właściciele, współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz właściciele nieruchomości, na których dopiero planuje się/rozpoczęto budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego. Jednak z zastrzeżeniem, że budynki te muszą zostać oddane do użytkowania zgodnie z prawem.

Na co należy przeznaczyć dofinansowanie do deszczówki?upraveny_rain-stoppers-1461288_1280.jpg

Program „Moja Woda” 2021 umożliwia zakup, montaż, budowę oraz uruchomienie instalacji służącej do zbierania, retencjonowania wód opadowych i roztopowych. Dofinansowanie do deszczówki to możliwość montażu instalacji do zbierania wód opadowych z dachów, chodników i pojazdów, przy pomocy takich instalacji jak m.in. łapaczy, wpustów, odwodnień liniowych i przewodów odprowadzających wody opadowe bez orynnowania. Dotacje do deszczówki to także szansa na zdobycie dotacji na pompy, filtry, zraszacze, przewody oraz centrale dystrybucji wody. Ponadto program umożliwia inwestycję w zbiorniki podziemne i naziemne o poj. in. 2 tys. litrów.

Okres kwalifikowalności kosztów trwa od 1.06.2020 do 30.06.2024r.

Cel programu „Moja woda” 2021

Program ma na celu ochronę zasobów wodnych i minimalizację zjawiska suszy w Polsce. Dofinansowanie do deszczówki umożliwi zwiększenie poziomu retencji na terenie posesji przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz pozwoli wykorzystać zgromadzone wody opadowe i roztopowe. Z kolei instalację, które zostaną użyte w ramach programu, mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na wodę wodociągową. Chodzi również o zmniejszenie odprowadzania wód odpadowych z danej posesji do kanalizacji, co przyczyni się do zaniechania lokalnych podtopień i pozytywnie wpłynie na działanie lokalnych oczyszczalni.

Więcej o poprzedniej edycji: Moja Woda edycja 2020 okazała się sukcesem!

nfosigw.gov.pl/fot.pexels.com 

swiatrolnika.info 2023