Talk icon

Informacje

28-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Dochodowość branży futerkowej w Polsce – co na nią wpływa?

Dochodowość branży futerkowej

Dochodowość branży futerkowej w Polsce. Jakie zmienne wpływają na zyski rodzimych hodowców? Jakie przychody generują małe i duże hodowle rocznie? Jak przekładają się one na wpływy do budżetu państwa? Jakie koszta generują fermy futerkowe?

Dochodowość branży futerkowej – jak to wygląda w naszym kraju?

Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie gdzie rozwinęły się hodowle zwierząt futerkowych. Branża jednak, rozwinęła się znacząco dopiero w latach 90 tych XX wieku. Niskie bariery wejścia w postaci braku konieczności zaangażowania kapitału w patenty czy badania oraz możliwości efektu skali, pozwalały w okresie pierwszych kilkunastu lat po transformacji na wysoką dochodowość branży futerkowej w naszym kraju.

Czynnik ten powodował napływ kolejnych przedsiębiorców do branży i otwieranie nowych ferm. (Podaje się, że faza inkubacji fermy hodowlanej zwierząt futerkowych trwa około 2 lata. Innymi słowy, po tym czasie, hodowcy są w stanie sprzedawać wytworzone skóry.) Po roku 2008, hodowle zwierząt futerkowych, opisuje się już rynek jako wysoce konkurencyjny. Pomimo dużej konkurencji zarówno krajowej, jak i na rynkach zagranicznych, branża notuje w minionych latach dynamiczny wzrost produkcji.

Ponad 95 procent skór wyprodukowanych w Polsce jest przeznaczanych na eksport. Stąd, na kondycję działalności polskich hodowców w znaczącym stopniu maja trendy i zmiany zachodzące na rynku globalnym. Głównym czynnikiem wpływającym na dochodowość branży futerkowej są zmiany cen na aukcjach skór. Dynamika wahań jest znacząca. W okresie kilku miesięcy można notować kilkudziesięcioprocentowe różnice.

Dochodowość branży futerkowej – uzyskiwane przychody i ponoszone koszty

Małe gospodarstwa (maksymalnie 5000 hodowanychDochodowosc branzy futerkowej 02 zwierząt, przy średniej liczebności 1300) generują roczne przychody w wysokości około 630 tysięcy złotych. Duże fermy (ponad 5000 zwierząt, przy średniej około 85 tysięcy osobników) wytwarzały przychód na poziomie 10,3 miliona złotych. Rosnąca rodzima produkcja skór futrzarskich w minionych latach pozwala szacować znacząco wyższe przychody rolników działających w branży.

Dochodowość branży futerkowej zależy nie tylko od przychodów, ale i kosztów, jakie hodowcy musza ponosić. Do głównych kosztów, jakie ponoszą fermy zalicza się wydatki: na pasze, środki farmaceutyczno-chemiczne, energię, remonty, inwestycje czy zakupy ściółki dla zwierząt i odzieży ochronnej dla pracowników. Największy udział we wszystkich kosztach stanową pasze i produkty pochodzenia zwierzęcego, będące karmą dla zwierząt futerkowych. Wysokość kosztów w tej grupie szacuje się od 57 do aż 80 procent.

Tym samym fermy hodowli zwierząt futerkowych posiadają znaczący udział w rynku utylizacji produktów pochodzenia zwierzęcego. Prawie 60 procent badanych ferm kupuje pasze u lokalnych dostawców i producentów. 22 procent ankietowanych wskazywało, że przygotowuje pasze we własnym zakresie. 19 procent hodowców zdobywa paszę na rynkach ponadlokalnych

Czytaj też: Jacek Zarzecki do ekologów w Senacie: Albo mówimy faktach albo o filmikach na YouTubie

Dochodowość branży futerkowej – wpływy do budżetu państwa

Wysoka dochodowość branży futerkowej przekłada się bezpośrednio na wpływy do budżetu państwa. Według szacunków duże gospodarstwo za 2020 rok odprowadzi podatki w wysokości 503,5 tysiąca złotych (gdzie 90 procent tej kwoty stanowią podatki VAT, składki i PIT-y pracowników i właścicieli). Dla małej fermy wartość danin szacuje się na 100,3 tysiąca złotych

Istotnym odnotowania jest fakt, że w branży ulokowanym jest niemal w całości z polski kapitał. Aż 92 procent właścicieli ferm deklaruje, że nie korzysta i nigdy nie korzystała z zagranicznych źródeł finansowania. Tym samym, wypracowane środki finansowe nie są transferowane za granicę i pozostają w kraju. Jest to niezwykle istotne z punkt widzenia polskiej gospodarki i celów założonych w rządowej strategii rozwojowej Polski.

swiatrolnika.info 2023