Diagnostyka DNA bydła przekłada się na wzrost wydajności hodowli

W rejonie Wołogdy zostanie przeprowadzona diagnostyka DNA bydła. Stanie się to możliwe dzięki laboratorium DNA otwartemu przy hodowli Vologda. Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt do molekularnego badania genetycznego materiału genetycznego w przemyśle hodowlanym.
Diagnostyka DNA bydła przekłada się na rozwój hodowli
To pierwsze laboratorium w naszym regionie, drugie na północnym zachodzie. Wydajność naszych krów należy do wiodących w kraju. Jesteśmy tradycyjnie zaliczani do dziesięciu najlepszych producentów mleka pod względem produktywności. W ubiegłym roku średnia mleczność naszych krów wyniosła około 7800 kilogramów mleka na krowę. To bardzo wysoka liczba. W niektórych gospodarstwach produktywność wynosi osiem, dziewięć a nawet dwanaście tysięcy kilogramów na krowę. Mamy o co walczyć. A dla osiągnięcia sukcesu ważne są trzy czynniki: warunki bytowe, warunki żywienia oraz zweryfikowana selekcja i praca hodowlana. Obejmuje pracę z genetyką, doskonalenie rasy i właściwości bydła
– powiedział zastępca gubernatora Michaił Glazkow, który odwiedził nowo otwarte laboratorium.
Diagnostyka DNA bydła w laboratorium pozwoli zidentyfikować jeszcze bardziej obiecujące zwierzęta. Rozwój hodowli zwierząt jest niemożliwy bez zastosowania nowoczesnych metod genetyki i biologii molekularnej. Najciekawszą i najbardziej obiecującą metodą badania genomu zwierząt jest obecnie, która umożliwia uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji o zwierzęciu
– dodaje Glazkow.
Czytaj też: Polski eksport drobiu ponosi olbrzymie straty przez koronawirusa!
Diagnostyka DNA bydła pozwala wykluczyć zwierzęta posiadające mutacyjne geny
Corocznie organizacje hodowlane regionu sprzedają ponad 4,5 tysiąca sztuk młodego bydła rasowego. Zgodnie z wymogami wszystkie sprzedawane młode zwierzęta muszą posiadać dokumentację potwierdzającą autentyczność pochodzenia matki i ojca.
Wiele przedsiębiorstw w regionie wykorzystuje nasiona byków z innych krajów, w których stosuje się wyłącznie testy DNA. W rezultacie ojcostwo młodych zwierząt można potwierdzić tylko za pomocą DNA.
Diagnostyka DNA bydła pozwala wykluczyć zwierzęta posiadające mutacyjne geny, które z kolei wpływają na śmiertelność zarodków i anomalie genetyczne.
Ponadto diagnostyka DNA bydła pozwala na rozmnażanie zwierząt wśród zwierząt w najmłodszym wieku, co znacznie zwiększa efektywność selekcji i pozwala na ukierunkowaną selekcję rodziców na stada spełniające określone wymagania technologiczne dotyczące ilości i składu tłuszczów i białek w mleku.
Jak zauważył szef regionu Wołogdy Siergiej Zhestyannikov, laboratorium może również stać się platformą dla uczniów V.G. N.V. Vereshchagin i szkół technicznych.
meatinfo.ru/fot.Pixabay