Dean Foods żąda ogromnych kwot od amerykańskich rolników!

Setki hodowców bydła mlecznego w USA obawiają się, że będą musieli spłacić zbankrutowane przedsiębiorstwo mleczarskie Dean Foods. Firma wysłała listy, próbując odzyskać już dokonane płatności dla rolników. Podejście Dean zostało ostro skrytykowane przez grupy rolników i ich zdaniem, podkreśla niebezpieczeństwa związane z wysoce skoncentrowanym przemysłem mleczarskim, który pozostawia rolnikom niewiele alternatyw. Dean było kiedyś największym przetwórcą mleka w kraju, a w listopadzie ubiegłego roku ogłosiło upadłość.
Dean Foods – roszczenia dotyczą dostarczonego już mleka
W tym roku rolnicy otrzymali listy z prośbą o zwrot pieniędzy, które Dean Foods zapłacił im w ciągu trzech miesięcy poprzedzających ogłoszenie upadłości firmy. Niektórzy rolnicy zostali poproszeni o zapłatę do 50 000 dolarów do połowy grudnia lub stanięcie przed sądem.
Zgodnie z amerykańskim prawem upadłościowym firma może podjąć próbę odzyskania płatności od wierzycieli w ciągu 90 dni od wszczęcia postępowania. Działania Deana są najwyraźniej zastosowaniem prawa upadłościowego, a nie rzadkim sposobem obsługi długów przez upadłe firmy
– powiedział Roger McEowen, profesor prawa rolnego i podatków na Uniwersytecie Washburn.
W tym przypadku jednak można śmiało powiedzieć, że Dean Foods lub likwidator nie przeprowadzili wystarczających badań. Według McEowena zdecydowana większość rolników może argumentować, że w ramach normalnej współpracy z Deanem otrzymywali zapłatę za dostarczone mleko, co zwalniało by ich od spłaty dużych kwot.
500 rolników otrzymało podobne listy od firmy. Prawdopodobnie nadal będą musieli walczyć z roszczeniami, korzystając z porady prawnej. Te rzeczy mogą jeszcze bardziej obciążyć rolników, ponieważ mogą już mieć problemy finansowe i emocjonalne w środku pandemii
– mówi Darin Von Ruden, prezes Związku Rolników Wisconsin.
Dean Foods – amerykańskie grupy rolnicze chcą powstrzymać firmę od obciążania indywidualnych rolników roszczeniami
Złe zarządzanie Dean Foods nie ma
nic wspólnego z rolnikami, a mimo to ponosimy odpowiedzialność bez powodu
– kontynuuje Ruden.
Teraz rolnicy mogą stanąć w obliczu „dodatkowego problemu ze zdrowiem psychicznym”, jeśli spełnią prośbę firmy, by spłacić dziesiątki tysięcy dolarów, w czasach gdy tych pieniędzy po prostu nie mają.
Według raportu, taki scenariusz upadłości już istniał w sektorze rolnym. W 2010 roku producent etanolu VeraSun, który zbankrutował dwa lata wcześniej, złożył podobne roszczenia wobec setek hodowców kukurydzy na Środkowym Zachodzie. Jednak po zaangażowaniu się National Corn Growers Association i innych grup handlowych firma wycofała roszczenia wobec rolników.
Również w przypadku Dean Foods grupy rolnicze szybko zebrały się, aby doradzić swoim członkom, jak postępować z listami i spróbować uniemożliwić firmie podjęcie dalszych kroków prawnych. W liście do radcy prawnego Deana z 4 grudnia, American Farm Bureau Federation opisała działania firmy jako „budzące zastrzeżenia” i poprosiła Deana o wycofanie listów wysłanych do rolników.
Czytaj też: Produkcja mleka może zostać poprawiona za pomocą drożdży!
Dean Foods – roszczenia konsekwencją koncentracji w amerykańskim przemyśle mleczarskim
Najwyraźniej tym problemem zajmują się również agencje państwowe. Pennsylvania Milk Marketing Board współpracowała z prokuratorem generalnym i firmą prawniczą, którą reprezentuje Dean, aby stworzyć formularz, który rolnicy mogą zwrócić firmie. Powinni w nim argumentować, dlaczego nie mogą spłacić roszczeń. Znaczna część majątku Dean Foods została zakupiona wcześniej w tym roku od Dairy Farmers of America (DFA), obecnie największej spółdzielni mleczarskiej w kraju i wieloletniego partnera biznesowego Dean.
Obie firmy zostały w przeszłości pozwane za rzekome naruszenie prawa antymonopolowego poprzez zawieranie wyłącznych umów na dostawy. DFA oświadczyło w oświadczeniu, że uznało roszczenia Deana za „niepoważne”, ale stwierdził, że poza tym spółdzielnia „nie ma związku z majątkiem Dean Foods”.
Von Ruden łączy również listy Dean do rolników i trwającą konsolidację w sektorze mleczarskim, w tym niedawne przejęcie aktywów Dean przez DFA. Mówi, że wysoka koncentracja na rynku mleczarskim daje rolnikom niewiele możliwości sprzedaży mleka, przez co są podatni na problemy dużych graczy.
agrarheute.com/fot.Facebook/Pixabay