Mikrofotowoltaika Słoneczny zastrzyk energii

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowska i Gospodarki Wodnej. Za treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia.

logo-nfos logo-pz

Mikrofotowoltaika Słoneczny zastrzyk energii

System mikrofotowoltaiczny, to system wytwarzający energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Jest to świetny sposób na zmniejszenie zużycia energii z sieci i zmniejszenie rachunków za media. Program Czyste powietrze umożliwia dofinansowanie tego ekologicznego źródła energii.

Instalacja mikrofotowoltaiczna jest to mniejsza instalacja fotowoltaiczna, która typowo przeznaczona jest do zasilania domu jednorodzinnego lub mniejszego obiektu komercyjnego.

Mikrofotowoltaika i instalacja fotowoltaiczna

System mikrofotowoltaiczny można zamontować na dachu domu lub na niewielkiej powierzchni. W porównaniu z większymi systemami fotowoltaicznymi instalacja jest zwykle prostsza i wymaga mniejszych inwestycji finansowych. Systemy mikroinstalacji fotowoltaicznej umożliwiają łatwiejsze uzyskanie pozwolenia na budowę, ponieważ są mniejsze i mniej skomplikowane.

Korzyści z instalacji mikrofotowoltaicznej:

Dzięki systemowi mikrofotowoltaicznemu oszczędność energii jest znacząca a rachunki za prąd niskie.

Można produkować własną energię elektryczną, co może znacznie obniżyć rachunki za prąd. Kolejną ważną kwestią są korzyści dla środowiska. Energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, co oznacza, że system mikrofotowoltaiczny pomaga zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zanieczyszczenia. Następna sprawa to niezależność energetyczna. Dzięki mikrosystemowi fotowoltaicznemu użytkownik jest niezależny energetycznie, ponieważ można korzystać z własnej energii elektrycznej.

Jak wygląda proces instalacji mikrofotowoltaicznej?

Najpierw należy ocenić miejsce instalacji, aby określić, czy jest ono odpowiednie dla światła słonecznego. Następnie projekt systemu jest przeprowadzany z uwzględnieniem między innymi liczby modułów fotowoltaicznych i typu falownika. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń i pozwoleń na budowę rozpoczyna się montaż modułów fotowoltaicznych na dachu lub gruncie. Po zamontowaniu paneli należy podłączyć system do sieci energetycznej. Koszt instalacji mikrofotowoltaicznej zależy od wielu czynników, takich jak wielkość systemu i rodzaj zastosowanych modułów . System mikrofotowoltaiczny może być ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego wykorzystania energii elektrycznej i przynieść wiele korzyści ekonomicznych i ekologicznych.

Dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Czyste powietrze

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w ramach programu "Czyste Powietrze" prezentuje się w następujący sposób:

Do 6 tys. zł (maksymalnie do 40% kosztów) dla poziomu podstawowego dofinansowania, przy rocznym dochodzie osoby fizycznej ≤135 tys. złotych,

Do 9 tys. zł (maksymalnie do 70% kosztów) dla poziomu podwyższonego dofinansowania, przy średnim miesięcznym dochodzie ≤2651 zł w jednoosobowym gospodarstwie lub ≤1894 zł w wieloosobowym gospodarstwie

Do 15 tys. zł (100% kosztów) dla najwyższego poziomu dofinansowania, przy średnim miesięcznym dochodzie ≤1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub ≤1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym.