czyste powietrze

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowska i Gospodarki Wodnej. Za treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia.

logo-nfos logo-pz

Historie sukcesu: Starsi beneficjenci programu "Czyste Powietrze" jako inspiracja dla innych

Program "Czyste Powietrze" nie tylko wspiera właścicieli domów jednorodzinnych w termomodernizacji, ale również inspiruje poprzez historie starszych beneficjentów, którzy, mimo wyzwań, zdołali poprawić swoje warunki życia. Poniżej przedstawiamy kilka takich inspirujących przykładów.

Pan Janusz z Podkarpacia
Pan Janusz, emeryt z Podkarpacia, postanowił skorzystać z programu "Czyste Powietrze" po tym, jak zauważył rosnące koszty ogrzewania swojego domu. Mimo że miał ograniczone środki i obawiał się skomplikowanych procedur, dzięki wsparciu lokalnych doradców zdołał przeprowadzić kompleksową termomodernizację. Wymienił stary piec węglowy na nowoczesną pompę ciepła i ocieplił ściany budynku. Dzięki tym działaniom nie tylko obniżył rachunki za ogrzewanie, ale również znacząco poprawił komfort cieplny w swoim domu.
Pani Maria z Mazowsza
Pani Maria, 75-letnia wdowa z Mazowsza, początkowo była sceptycznie nastawiona do programu. Wsparcie rodziny oraz lokalnej społeczności pomogło jej jednak przekonać się do skorzystania z dostępnych dotacji. Dzięki programowi wymieniła stare okna i drzwi na energooszczędne, a także zainstalowała panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu. Teraz cieszy się nie tylko niższymi rachunkami, ale również poczuciem, że przyczynia się do ochrony środowiska.
Pan Władysław z Małopolski
Pan Władysław, były nauczyciel z Małopolski, zdecydował się na termomodernizację swojego domu, kiedy jego emerytura okazała się niewystarczająca na pokrycie rosnących kosztów energii. Dzięki programowi "Czyste Powietrze" udało mu się wymienić system grzewczy na bardziej efektywny oraz zainstalować nowoczesne urządzenia do regulacji temperatury. Jego dom stał się przykładem dla sąsiadów, pokazując, że nawet osoby starsze mogą skutecznie przeprowadzić takie modernizacje.
Korzyści z termomodernizacji dla seniorów
Historie te pokazują, że termomodernizacja przynosi korzyści nie tylko finansowe, ale również zdrowotne i ekologiczne. Starsi beneficjenci, którzy skorzystali z programu, często podkreślają, że poprawa izolacji i modernizacja systemów grzewczych znacząco wpłynęły na ich komfort życia oraz zdrowie. Ponadto, możliwość uzyskania wsparcia finansowego i doradczego sprawia, że proces ten jest bardziej dostępny, nawet dla osób wykluczonych cyfrowo.
Podsumowanie
Program "Czyste Powietrze" stanowi nieocenione wsparcie dla seniorów, którzy chcą poprawić warunki życia w swoich domach. Inspirujące historie starszych beneficjentów pokazują, że wiek nie jest przeszkodą w dążeniu do oszczędności i ekologicznych rozwiązań. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje program, i skorzystania z dostępnych środków na stronie czystepowietrze.gov.pl.