Elektryczne systemy ogrzewania - ulga dla środowiska

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowska i Gospodarki Wodnej. Za treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia.

logo-nfos logo-pz

Elektryczne systemy ogrzewania - ulga dla środowiska

Ogrzewanie domu za pomocą systemu elektrycznego ogrzewania jest bardzo popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku nieruchomości, które nie mają dostępu do gazu ziemnego lub innych źródeł energii. Program Czysta energia umożliwia dofinansowanie takiego ekologicznego źródła energii. Obecnie można otrzymać dofinansowanie na system ogrzewania za pomocą grzejników konwekcyjnych oraz promienników podczerwieni.

Grzejniki konwekcyjne

Grzejniki konwekcyjne są chętnie wybierane przez wiele osób ze względu na ich wydajność i łatwość obsługi. Są to grzejniki, które działają na zasadzie konwekcji, czyli dystrybucji ciepła poprzez ruch powietrza. Dzięki temu pomieszczenie jest równomiernie ogrzane.

Na rynku dostępne są grzejniki konwekcyjne o różnej mocy, od małych urządzeń o mocy 200 W po większe modele o większej mocy. Wybór odpowiedniej mocy zależy od wielkości pomieszczenia i pożądanego stopnia dogrzania.

Większość grzejników konwekcyjnych posiada termostat, który pozwala na precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu można indywidualnie dostosować ogrzewanie do swoich preferencji.

Grzejniki konwekcyjne zazwyczaj działają cicho, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Nie emitują żadnego hałasu, dzięki czemu można spokojnie korzystać z grzejnika. Grzejniki konwekcyjne charakteryzują się niskim lub bardzo niskim zużyciem energii w porównaniu do innych rodzajów ogrzewania. Dzięki temu są ekonomiczne i mogą pomóc w obniżeniu kosztów energii.

Warto zauważyć, że zakup grzejnika opierającego swoje działanie na zjawisku konwekcji nie wymaga dużych nakładów finansowych. W zależności od preferowanej mocy i funkcji dodatkowych, ceny grzejników konwekcyjnych mogą się różnić.

Promienniki podczerwieni

Kolejnym urządzeniem które w ramach programu „Czyste powietrze” może liczyć na dofinansowanie są promienniki podczerwieni.

To urządzenia, które służą do ogrzewania pomieszczeń lub powierzchni za pomocą promieniowania podczerwonego. Promieniowanie podczerwone emitowane przez promienniki podczerwieni jest pochłaniane przez ciała stałe, ciecze i gazy i przekształcane w ciepło. Ciepło to jest następnie przekazywane do otaczających obiektów i powierzchni, powodując ogrzanie otaczającego obszaru. Promiennikami podczerwieni można ogrzewać domy i budynki; służą, także do ogrzewania pomieszczeń, tarasów i innych pomieszczeń.

Metoda działania promienników podczerwieni:

Dzięki promieniowaniu podczerwonemu przedmioty i powierzchnie nagrzewają się bezpośrednio, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne ogrzewanie. Często są one bardziej energooszczędne niż tradycyjne systemy grzewcze, ponieważ ogrzewają tylko określone obszary, a nie całe pomieszczenia.

Nie powodują ruchu powietrza, co może być korzystne dla alergików.

Rodzaje promienników podczerwieni:

Grzejniki kwarcowe: Wykorzystują promieniowanie podczerwone emitowane przez nagrzane elementy kwarcowe.

Grzejniki ceramiczne: Zamiast kwarcu wykorzystują ceramiczne elementy grzejne do emitowania promieniowania podczerwonego.

Promienniki podczerwieni cieszą się coraz większą popularnością ze względu na ich wydajność i różnorodne możliwości zastosowania. Popularnym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach jest montaż promienników podczerwieni na suficie lub ścianie.

Promienniki sufitowe na podczerwień:

Zamontowanie paneli na podczerwień na suficie pozwala wykorzystać przestrzeń ściany na cele użytkowe, co jest istotną zaletą tego rozwiązania. Ich moc grzewcza jest porównywalna z grzejnikami ściennymi, a jednocześnie dają większą swobodę w aranżacji wnętrz.

Ścienne promienniki podczerwieni: Promienniki podczerwieni montowane na ścianie

równie efektywnie ogrzewają, lecz wymagają odpowiedniej organizacji przestrzeni, gdyż nie można ich zasłonić innymi przedmiotami czy meblami. Pod względem wydajności grzewczej zarówno sufitowe, jak i ścienne promienniki podczerwieni są równie skuteczne. Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę zarówno aspekty funkcjonalne, jak i estetyczne i dostosować rozwiązanie do specyficznych potrzeb i specyfiki konkretnej przestrzeni mieszkalnej