Audyt energetyczny budynku

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowska i Gospodarki Wodnej. Za treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia.

logo-nfos logo-pz

Audyt energetyczny budynku - punkt wyjścia do oszczędności

Audyt energetyczny budynku jest kluczowym etapem w procesie termomodernizacji. 

Dzięki niemu można dokładnie określić poziom zużycia energii przez budynek oraz zidentyfikować źródła ewentualnych strat ciepła. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych budynków, które najczęściej potrzebują dużej ilości energii cieplnej do ogrzewania.

Jak przeprowadzić audyt energetyczny budynku?

Podczas audytu energetycznego specjaliści zajmujący się termomodernizacją dokładnie badają budynki pod kątem izolacji termicznej, stanu technicznego okien oraz drzwi, a także instalacji grzewczej. Na podstawie zebranych informacji jest w stanie sporządzić raport z wynikami analizy oraz przedstawić zalecenia dotyczące modernizacji.

Wyniki audytu energetycznego pozwalają na wybór optymalnego rozwiązania termomodernizacyjnego, które zminimalizuje koszty ogrzewania, a jednocześnie poprawi komfort mieszkańców. Dzięki temu można nie tylko zwiększyć efektywność energetyczną budynku, ale również wpłynąć pozytywnie na środowisko.

W ramach termomodernizacji budynku mogą zostać zastosowane różne rozwiązania, takie jak np. ocieplenie elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja instalacji grzewczej czy zastosowanie systemów odnawialnych źródeł energii. Dzięki audytowi energetycznemu można wybrać najlepsze dla danego budynku rozwiązanie.

Punkt wyjścia do oszczędności 

Warto podkreślić, że audyt energetyczny jest niezbędny przed rozpoczęciem jakiejkolwiek termomodernizacji. Dzięki niemu można uniknąć błędów oraz zminimalizować koszty modernizacji. Jest to także szansa na oszczędności w przyszłości, ponieważ efekty termomodernizacji są widoczne przez wiele lat.

Wnioski z przeprowadzonego audytu energetycznego budynku powinny być traktowane jako wskazówki dotyczące modernizacji. Dzięki nim można dokładnie określić, jakie działania będą najbardziej efektywne w danym przypadku. Audyt energetyczny to inwestycja, która zwraca się z czasem, a jego przeprowadzenie jest kluczowe dla poprawy efektywności energetycznej budynków.

Nie mniej ważną zaletą termomodernizacji budynku jest zwiększenie jego wartości rynkowej. Zmodernizowany budynek jest bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców lub najemców, ponieważ gwarantuje niższe koszty eksploatacyjne oraz lepszy komfort termiczny. Dlatego inwestycja w termomodernizację budynku zwraca się nie tylko poprzez niższe rachunki za energię, ale również przez wzrost jego wartości.

Zobacz także: „Czyste powietrze – czysty zysk” to nowa kampania Fundacji Polska Ziemia!