Talk icon

Informacje

06-10-2017

Autor: Marzena Deresz

Czy hodowla jedwabników to dobry pomysł na biznes?

jedwabnik

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ich hodowla była popularna w naszym kraju i często podróżując po Polsce można było spotkać plantacje morwy. Dziś należą one do rzadkości.

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ich hodowla była popularna w naszym kraju i często podróżując po Polsce można było spotkać plantacje morwy. Dziś należą one do rzadkości.

 

Obecnie Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jako jedyna jednostka w Polsce prowadzi hodowlę zachowawczą jedwabnika morwowego (Bombyx mori L.). Jest to motyl nocny, którego stadium larwalne- gąsienica-wytwarza włókno jedwabne, niezbędne do dalszego, prawidłowego rozwoju. Dzięki niemu w trakcie linienia gąsienice przyczepiają się do podłoża, ale również budują kokony, w których się przepoczwarzają.

– W latach 1960-1990 hodowlą jedwabnika morwowego i produkcją greny oraz uprawą morwy białej (Morus alba L.) odmiany „Żółwińskiej Wielkolistnej" zajmował się Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego IWN w Milanówku koło Warszawy. W 2004 roku, po likwidacji ZBJN, hodowla jedwabnika morwowego została przeniesiona do Zakładu Hodowli Jedwabnika i Uprawy Morwy ówczesnego Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu. Na potrzeby tejże hodowli, w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Pętkowie, została założona plantacja morwy białej odmiany Żółwińskiej Wielkolistnej

– informuje Instytut włókiem Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Plany rozwoju jedwabnictwa w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich przewidują między innymi otworzenie reprodukcji uprawy morwy odmiany wielkolistnej „Żółwińskiej”, rewitalizację upraw morwy białej „Żółwińskiej” na cele energetyczne i spożywcze, otrzymanie mieszańców przemysłowych o najlepszych cechach grenarskich. Ponadto planowane jest rozszerzenie hodowli jedwabnika morwowego w kraju, zorganizowanie punktu skupu kokonów oraz szkolenie hodowców jedwabników i osób zajmujących się uprawą morwy.

W ramach opracowanego programu wieloletniego "Odbudowa i zrównoważony rozwój produkcji oraz przetwórstwa naturalnych surowców włóknistych dla potrzeb rolnictwa i gospodarki" Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich prowadzi hodowlę jedwabnika morwowego od 1969 roku.

Zadanie poświęcone tematyce jedwabników w ramach programu „Rozwój rodzimej produkcji materiału genetycznego jedwabnika morwowego” będzie polegało na wyprodukowaniu 10 pudełek greny (jajeczek) jedwabnika morwowego po 15 gram każde, które dadzą początek 10 polskim hodowlom tego owada. Aktualnie prowadzone przez Instytut prace polegają na zachowaniu tego rzadkiego gatunku motyla oraz badaniu właściwości włókna jedwabnego.

Hodowla stanowi unikatową kolekcję około 60 ras jedwabnika morwowego pochodzących między innymi z Polski, Bułgarii, Rumunii, Gruzji, Chin, Włoch. W 2017 roku hodowla obejmowała 63 rasy po 120 osobników z każdej, co dało 7 560 gąsienic jedwabnika morwowego.

Być może już wkrótce, za sprawą prac prowadzonych w Instytucie, hodowla jedwabnika to będzie znów dobry pomysł na biznes na wsi.

 

IWNiRZ/Maks Weber/fot. Lilly M/ GNU Free Documentation License

swiatrolnika.info 2023