Czosnek – przegląd aktualnej sytuacji na europejskich rynkach

Na europejskich rynkach czosnek obecnie notuje rosnące ceny. W tym roku między innymi hiszpańskie zbiory bardzo ucierpiały z powodu pogody, co spowodowało znaczne ograniczenie produkcji. Jednocześnie w całej Europie notuje się zwiększony popyt
Czosnek – przewidywane niedobory w Holandii
Zdaniem holenderskiego importera czosnek na holenderskim rynku ma obecnie nieciekawą sytuację. Na przykład zbiory w Hiszpanii zostały zmniejszone o prawie 45 procent, a dostępna podaż również nie jest najwyższej jakości.
Chiny mają duże i dobre zbiory pod względem jakości i wielkości, ale mają również do czynienia z dużym popytem i dużym eksportem na cały świat. Biorąc pod uwagę, że wszystkie światowe zbiory są rozczarowujące, a Ameryka Północna i Południowa są bardzo wymagające, ceny w Chile, Argentynie i Meksyku szybko wzrosły do poziomów, które są o wiele za wysokie dla rynku europejskiego. Przewidujemy, że kiedy w UE naprawdę spadną temperatury, obecne zapasy importerów wyczerpią się bardzo szybko i pojawi się niedobór
– mówi importer
Letnie dostawy są sprzedawane znacznie szybciej niż zwykle, a nowi przybysze z Chin są znacznie drożsi, ponieważ koszty transportu wzrosły ponad dwukrotnie, a czosnek już zanotował wzrost cen w Chinach o około 50 procent.
W ostatnich miesiącach mocne pozycje po raz kolejny zajęli lokalni spekulanci, którzy nie chcą teraz sprzedawać do czasu chińskiego Nowego Roku, spodziewając się, że cena będzie zbliżona do ceny z poprzedniego sezonu. Oznacza to, że może nastąpić kolejny wzrost cen czosnku o kolejne 50 procent w Chinach. Ponadto problemem jest brak kontenerów chłodniczych, a chińska waluta pogarsza się w stosunku do dolara. Podsumowując, ten sezon może przybrać bardzo dziwny obrót
– wyjaśnia holenderski importer.
Czosnek – spokojna sytuacja na niemieckim rynku
W ostatnich tygodniach rynek czosnku w Niemczech był nieoczekiwanie spokojny. Kiedy w październiku i listopadzie ogłoszono nowe obostrzenia, handlowcy liczyli na wzrost sprzedaży podobny do tego, który widzieli wiosną. Jednak konsumenci zachowywali się zupełnie inaczej. Duży niemiecki przedsiębiorca uważa, że konsumenci odczuwają ekonomiczne konsekwencje pandemii i niechętnie wydają. W wyniku tzw. „Lockdown Light” i późniejszego zamknięcia gastronomii na początku tego miesiąca, silnie wpłynął również popyt na czosnek.
Popyt na obrany czosnek – zwykle typowy produkt gastronomiczny – gwałtownie spadł w ostatnich tygodniach
– mówi jeden z handlowców.
Czosnek suchy obecnie pochodzi głównie z Hiszpanii. Hiszpańscy hodowcy i handlowcy mieli nadzieję na podniesienie cen i do pewnego stopnia odnieśli sukces; jednak ze względu na niski popyt nie były możliwe żadne większe wzrosty. To samo dotyczy czosnku chińskiego, którego ceny są porównywalne z cenami hiszpańskimi. Obecnie na rynku niemieckim jest świeży czosnek z Holandii o historycznie wysokich cenach. Głównym problemem dla sprzedawców świeżego lub suszonego czosnku są zwiększone koszty wysyłki, które podwoiły się w porównaniu z ubiegłym rokiem i wciąż rosną.
W Niemczech i Hiszpanii rozpoczęły się sadzenia na następny sezon, a dzięki sprzyjającej pogodzie wszystko wygląda dobrze. W dłuższej perspektywie wzrost świeżego czosnku pochodzenia niemieckiego był niezwykły.
W przeciwieństwie do tego, co widzimy w przypadku popularnego suszonego czosnku, w segmencie produktów świeżych mamy niewielką lub żadną konkurencję ze strony taniego importu z Chin. Co więcej, nie potrzebujemy długich tras transportowych, aby dotrzeć na nasze rynki zbytu, a dostarczamy atrakcyjny produkt lokalny. Ta koncepcja jest atrakcyjna dla konsumentów
– mówi hodowca z północnych Niemiec.
Czytaj też: Rzepak – obszar upraw w Europie będzie niższy niż 5-letnia średnia!
Czosnek – ceny stale rosną we Włoszech
Sezon włoski rozpoczął się na przełomie czerwca i lipca. Jakość produktu była zadowalająca dla hodowców pod względem plonu i jakości. Nie było również wielu problemów z suszeniem. W tym roku czosnek został zebrany w ilości o 10 procent większej niż w poprzednim sezonie. Producent czosnku ze środkowych Włoch twierdzi, że sprzedaż w tym sezonie idzie dobrze:
Jeśli chodzi o ceny, nastąpił niewielki ogólny wzrost spowodowany silnym popytem podczas blokady z marca i kwietnia. Większość włoskich sieci supermarketów ma na swoich półkach produkty krajowe. Z kolei zagraniczne sieci, z których większość to dyskonty, oferują towary hiszpańskie lub chińskie. Istnieje wyraźna różnica w cenie: cena hiszpańskiego produktu jest wyższa, a chińska tańsza.
Według handlowca z Kampanii rynek czosnku wykazuje dość stałą tendencję. Jednak obecnie ceny nadal rosną, zwłaszcza w przypadku produktu hiszpańskiego, ze względu na ograniczoną podaż. Czosnek podrożał o około 35 procent, przy wzroście popytu o 10-15 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Ostatnio wzrósł również popyt na włoski czosnek niszowy (taki jak Sulmona, Eufita czy Nubia i wiele innych typowo włoskich). Popyt na tego typu specjalne rodzaje czosnku rośnie również w skali europejskiej. Generalnie możemy spodziewać się stabilnych cen na koniec roku i początek 2021 roku, nawet biorąc pod uwagę rozpoczęcie argentyńskiego sezonu czosnkowego.
Czosnek – rosnące ceny z powodu mniejszej podaży w Hiszpanii
Ze względu na obfite i trwałe opady deszczu na głównych obszarach produkcji czosnku, wielkość produkcji została ograniczona latem. Deszcze w czasie zbiorów są bardzo szkodliwe dla wyglądu produktu. Mimo, że wewnętrzna jakość czosnku poprawiła się w tym roku w porównaniu z poprzednim sezonem, ulewne deszcze spowodowały znaczne uszkodzenie skóry znacznej części czosnku, co w tym roku spowodowało niedobór produktu premium. W rezultacie ceny wzrosły, osiągając 3,60 euro za kilogram w miejscu pochodzenia. Według handlowca w tym roku wśród hiszpańskich hodowców jest wiele spekulacji, ponieważ wielu odmawia sprzedaży, ponieważ oczekuje podwyżki cen na czosnek. Powoduje to większy niedobór czosnku, a supermarkety są zmuszone do importowania większej ilości z innych krajów, takich jak Chiny czy Argentyna.
freshplaza.com/fot.Pixabay