O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Zwolnienia ze składek ZUS dla beneficjentów pozarolniczej działalności

zwolnienia ze składek zus

Zwolnienia ze składek ZUS będą możliwe dla beneficjentów pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach "specustawy antykryzysowej". Jest to pomoc związana z rządowym przeciwdziałaniem pandemii COVID-19.

Zwolnienia ze składek ZUS – efekt pandemii koronawirusa

Jak podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach "specustawy kryzysowej" istnieje możliwość skorzystania z przywilejów wynikających ustawy przez beneficjentów poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Jak możemy przeczytać na stronie rządowej, beneficjent tego programu musiał być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (ZUS) nie później niż do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy i podlegać tym ubezpieczeniom co najmniej do dnia upływu 5 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy. Osoby spełniające konkretne warunki będą mogły liczyć na zwolnienia ze składek ZUS.

Zwolnienia ze składek ZUS – konkretne regulacje

"Specustawa antykryzysowa" zawiera między innymi następujące regulacje:

"Art. 15g:

1. Przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19, na zasadach określonych w ust. 7 i 10.

2. Przedsiębiorcy, o którym mowa w ust. 1, przysługują środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 i 321) od przyznanych świadczeń, o których mowa w ust. 1.".

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, szczególną uwagę należy zwrócić również na poniższe punkty w kontekście zwolnienia ze składek ZUS.zwolnienia ze skladek zus beneficjenci

 "Art. 15zq. 1. Osobie:

1) prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, zwanej dalej "osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą",

2) wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło, zwane dalej "umową cywilnoprawną" przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.".

Ponadto, na stronie ministerstwa uwypuklono następujące punkty dotyczące zwolnienia ze składek ZUS:

"Art. 15zzb. 1. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników w rozumieniu art. 15g ust. 4 zdanie pierwsze oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.".

  •  "Art. 31zp. 1. Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., zwany dalej „wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek”, płatnik składek przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r.".
  •  "Art. 31zs. 1. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących oraz duchownych, jeżeli przepisy uzależniają prawo lub wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych od opłacenia składek, składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 31zo, zwolnione z obowiązku ich opłacania traktuje się jak składki opłacone.".

Zwolnienia ze składek ZUS – beneficjent nadal będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała również, że beneficjent poddziałania 6.2, zgodnie ze specustawą antykryzysową, będzie miał możliwość zwolnienia z opłacania składek do ZUS, nadal bowiem będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu i zwolnienie z obowiązku ich płacenia będzie traktowane jako opłacanie składek, zatem warunek określony w § 16 pkt 3 rozporządzenia wykonawczego nadal będzie spełniany.

Należy natomiast pamiętać o tym, że zgodnie z § 3 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego inwestycji w środki trwałe oraz inne środki związane z działalnością pozarolniczą nie finansuje się z innych środków publicznych. Zatem w przypadku skorzystania z przywilejów, jakie daje specustawa antykryzysowa, należy pamiętać o tym, iż koszty ubezpieczenia i świadczeń uzyskanych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników w zakresie, w jakim zostały dofinansowane na mocy specustawy antykryzysowej, nie mogą podlegać wsparciu w ramach premii, gdyż byłoby to podwójne finansowanie ze środków publicznych. Można więc skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS, należy jednak upewnić się, że przysługuje nam taka możliwość.

Czytaj także: Zwolnienie ze składek KRUS elementem walki z koronawirusem

arimr.gov.pl/pxfuel.com

swiatrolnika.info 2023