PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Znaczny wzrost produkcji borówki w Polsce. Sukces czy wyzwanie?

Znaczny wzrost produkcji borówki w Polsce. Sukces czy wyzwanie?

Autor: Świat Rolnika 2019-08-23 08:45:35
Znaczny wzrost produkcji borówki w Polsce. Sukces czy wyzwanie?

Sukcesem jest zadowolony konsument, ponowienie i regularność jego kolejnych zakupów. To ważne tegoroczne doświadczenie plantatorów superowoców. Dlatego nawet wzrost produkcji borówki, który GUS szacuje na 30%, i utrzymująca się przewaga popytu na owoce deserowe nie są przez nas postrzegane jako końcowy sukces.

Krajowy rynek potrzebuje: definicji deserowej jakości, pomysłów na zagospodarowanie owoców niższej jakości i plantatorów, którzy będą potrafili tych owoców nie pomieszać.


„Trzeba pamiętać, że częścią wizerunku owoców jagodowych jest łubianka, w której tylko zewnętrzna warstwa owoców jest najwyższej jakości. Jeśli produkujesz owoce przemysłowe to nie udawaj, że produkujesz deserowe – tak brzmi lekcja, którą dziś daje nam wielu sadowników. Jest ona wartościowa również dla plantatorów nowych gatunków, takich jak borówka czy jagoda kamczacka, które zdobywają swoich pierwszych klientów. Klientów, dla których jest to bardziej „zakup na próbę”


– mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.


Według szacunków tegoroczne zbiory owoców jagodowych mogą być niższe niż w roku ubiegłym nawet o 20 proc. Sama borówka wysoka jednak zaskoczyć nas powinna znacznym przyrostem zbiorów. Wzrost podaży w dużym stopniu będzie miała wpływ na cenę. Ważne by konsument wiedział czego może spodziewać się w danym orzedziale cenowym i znał różnicę między owocem deserowym a owocem niższej jakości.

 


ŚR/ http:/latozborowkami.pl
fot.: Pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Śmieciowe pułapki na zwierzęta. Naukowcy podają szokujące dane


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


Autor: Emilia Gromczak

Pokazy polowe maszyn rolniczych w Nagradowicach ruszają 12 lipca


BULT SMOGOWICZE