PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Zmiana sposobu użytkowania działki siedliskowej bez opłat

Zmiana sposobu użytkowania działki siedliskowej bez opłat

Autor: Świat Rolnika 2016-11-24 16:33:50
Brak grafiki

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa w kwestii zniesienia opłaty ustawowej za zmianę sposobu użytkowania na nierolniczą działki siedliskowej stanowiącej własność rolnika.

Podczas IV Konferencji Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR, która odbyła się 13-14 października 2016 r. w Kołobrzegu zgłoszono wniosek o zniesienia opłaty ustawowej za zmianę sposobu użytkowania na nierolniczą działki siedliskowej stanowiącej własność rolnika. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych poparł to stanowisko i w dniu 23 listopada 2016 r. zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w kwestii zniesienia wspomnianej opłaty.

 

Rady do Spraw Kobiet uważa, że niektórzy rolnicy mają pomysł na rozwój swoich gospodarstw w kierunku działalności nierolniczej. Obecnie, za zmianę przeznaczenia gruntu klasy III z rolnego na nierolniczy, rolnicy muszą wnieść wysoką opłatę do Urzędu Marszałkowskiego, która już na samym początku realizacji pomysłu powoduje jego zaniechanie.

 

Rozwój gospodarstw to jeden z elementów trwałości wsi. Rozwijanie działalności gospodarczej to przeciwdziałanie bezrobociu i wyludnieniu się wsi oraz odprowadzenie podatku do budżetu państwa.

 

krir.pl/AZK/Fot. pixabay.com