PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Ziemniak o wadze 2 022 g zdobył tytuł największej wielkopolskiej pyry

Ziemniak o wadze 2 022 g zdobył tytuł największej wielkopolskiej pyry

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-22 11:00:58
Ziemniak

Ważący 2 022 g ziemniak zdobył tytuł największej wielkopolskiej pyry. Zwycięska bulwa urosła na polu rolników z Michałowa Drugiego (powiat kaliski).

W sobotę w Ostrzeszowie odbył się konkurs na największą pyrę oraz najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Wzięli w nim udział indywidualni rolnicy oraz przedstawicielki kilkudziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski. Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe, dyplomy i wyróżnienia. Organizatorem konkursu był Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Największy ziemniak w Wielkopolsce

Uczestnicy konkursu zgłosili pyry, które pochodziły Ziemniak z tegorocznych zbiorów; natomiast potrawa, której głównym składnikiem jest ziemniak, mogła być przygotowana w dowolnej formie kulinarnej.

Podczas wydarzenia pokazali kulinarny dorobek, oparty na pokoleniowych recepturach. To wspaniała okazja, by zaprezentować lokalne specjały szerokiej publiczności.

– powiedział w sobotę PAP wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Głównym kryterium wielkości pyry była jej waga. Do konkursu zgłoszono 19 ziemniaków, które ważono publicznie.

Największa pyra wyrosła w Michałowie Drugim osiągając wagę 2022 g. Nagrodę w imieniu rodziny odebrała Kinga Włodarz. Na drugim miejscu uplasował się ziemniak Jana Szukalskiego z Rososzycy o wadze 1512 g; na trzecim ważący 1272 g, wyhodowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Potworowianki z Potworowa.

Tytuł najsmaczniejszej potrawy z pyry zdobyła Lokalna Grupa Działania w Ostrzeszowie za tarte kluski z mięsem. Jury doceniło też barszcz biały na żeberkach i kopytka ze szpinakiem.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że zaledwie nieco ponad tydzień temu nowozelandzcy rolnicy Donna i Colin wykopali gigantycznego ziemniaka w swoim ogrodzie. Największy ziemniak na świecie waży prawie 8 kilogramów. Para złożyła już wniosek o wpis warzyw do Księgi Rekordów Guinnessa.

Czytaj też: Jak przechowywać ziemniaki? Poznaj ważne wskazówki

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: We wtorek możliwe burze z gradem


Autor: Świat Rolnika

Nasza wiedza na temat GMO i wpływu na zdrowie jest nadal niepełna


BULT SMOGOWICZE