PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Polacy obawiają się o dalszy wzrost ceny żywności

Polacy obawiają się o dalszy wzrost ceny żywności

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-15 21:00:00
ceny żywności

Raport firmy badawczej GfK jasno wskazuje na obawy Polaków dotyczące ceny żywności. Martwimy się, że drożyzna z biegiem czasu będzie jeszcze większa. 

"Inflacja oraz wybuch wojny w Ukrainie zmieniły zwyczaje zakupowe Polaków. Aż 76 proc. konsumentów obawia się dalszych podwyżek cen żywności. W efekcie głównym kryterium wyboru produktów spożywczych dla 41 proc. Polaków jest niska cena" – napisano we wtorkowym komunikacie do raportu "Current Consumer Mood", zrealizowanego przez GfK w marcu 2022 roku.

Polacy wybierają tanią żywność

"Jeszcze w październiku ubiegłego roku po najtańsze produkty sięgał co trzeci konsument. Obecnie ten czynnik wzrósł o 8 pkt proc. To znacząca zmiana w trendach konsumenckich, która wynika z obecnej sytuacji gospodarczej ale także niepewności co do przyszłości" – uważa Dominika Grusznic-Drobińska z GfK.

Z danych GfK wynika, że w związku z obserwowanym spadkiem nastrojów konsumenckich, nabywcy w coraz mniejszym stopniu wspierają polską i lokalną gospodarkę. Obecnie tym kryterium przy wyborze żywności kieruje się 30 proc. Polaków. Z kolei co piąty konsument zwraca uwagę na lokalne pochodzenie produktów, co oznacza spadek o 13 pkt proc. w porównaniu do października 2021 roku, kiedy było to najważniejszym czynnikiem podczas zakupów.

ceny żywności

Ceny żywności skłaniają Polaków do rezygnowania z ekoproduktów

Zgodnie z badaniem "Current Consumer Mood" zmalała również popularność produktów, ekologicznych czy organicznych.

"W ostatnich latach Polacy coraz bardziej dbali o zdrową i zbilansowaną dietę, a trendy eko wyraźnie zyskiwały na popularności. Jednak wraz z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej uważniej oglądamy każdą złotówkę. W efekcie na przestrzeni 5 miesięcy kryteria takie jak eko i bio, straciły na popularności aż o 12 pkt proc." – zwraca uwagę Grusznic-Drobińska.

Czytaj także: Sondaż: Polacy w tym roku ograniczą wydatki na zakupy świąteczne

źródła: PAP/ fot. pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 29 i 30 maja


Autor: Sebastian Wroniewski

Fusy po kawie mogą być zaskakująco cennym surowcem


Autor: Tomasz Racki

Kasza, czyli wybór właśćiwy dla naszego zdrowia i portfela 


BULT SMOGOWICZE