O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zamknięty szlak w tatrach. Niedźwiedzica w Dolinie Pańszczycy

niedźwiedzica

W pobliżu zielonego szlaku turystycznego w Dolinie Pańszczycy w Tatrach pojawiła się niedźwiedzica z młodymi.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zdecydowały w środę o zamknięciu dla ruchu turystycznego traktu na odcinku od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej. Wszystko przez niedźwiedzicę, która pojawiła się w pobliżu zielonego szlaku turystycznego w Dolinie Pańszczycy

Niedźwiedzica w Dolnie Pańszczycy

W pobliżu zielonego szlaku turystycznego w Dolinie Pańszczycy w Tatrach pojawiła się niedźwiedzica z młodymi, dlatego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zdecydowały w środę o zamknięciu dla ruchu turystycznego traktu na odcinku od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej.

Jak informują władze TPN, zielony szlak będzie zamknięty dla ruchu turystycznego w obu kierunkach do odwołania. Niedźwiedzie, które wiosną opuszczają swoje zimowe legowiska, zaczynają szukać pożywienia, żeby uzupełnić zapasy tłuszczu. Wówczas zapewnienie spokoju tym drapieżnikom jest konieczne.

"Niedźwiedzica to jest dzikie zwierzę, które co prawda boi się człowieka, ale jeżeli jest zaskoczone, to może poczuć się w niebezpieczeństwie i zaatakować w obronie własnej lub swojego potomstwa. Kiedy zobaczymy niedźwiedzia w pobliżu szlaku, powinniśmy zachować odpowiedni dystans i powoli oddalić się w przeciwnym kierunku" – powiedział Jan Krzeptowski–Sabała z TPN.

Aby zminimalizować ryzyko spotkania z dzikimi zwierzętami, przede wszystkim nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych (W gruncie rzeczy jest to zakazane). Nie należy też dokarmiać dzikich zwierząt ani się do nich zbliżać. Trzeba pamiętać też, by zawsze wracać z gór przed zmrokiem.

niedźwiedzica Tatry

Największe ssaki w Tatrach

Niedźwiedzie brunatne są największymi ssakami zamieszkującymi Tatry. Żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Co dwa lata w gawrze niedźwiedzica rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

Przeczytaj też: Niedźwiedź w środku dnia spacerował po jej podwórku...

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023