PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Zamknięty szlak w tatrach. Niedźwiedzica w Dolinie Pańszczycy

Zamknięty szlak w tatrach. Niedźwiedzica w Dolinie Pańszczycy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-14 07:00:00
niedźwiedzica

W pobliżu zielonego szlaku turystycznego w Dolinie Pańszczycy w Tatrach pojawiła się niedźwiedzica z młodymi.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zdecydowały w środę o zamknięciu dla ruchu turystycznego traktu na odcinku od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej. Wszystko przez niedźwiedzicę, która pojawiła się w pobliżu zielonego szlaku turystycznego w Dolinie Pańszczycy

Niedźwiedzica w Dolnie Pańszczycy

W pobliżu zielonego szlaku turystycznego w Dolinie Pańszczycy w Tatrach pojawiła się niedźwiedzica z młodymi, dlatego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zdecydowały w środę o zamknięciu dla ruchu turystycznego traktu na odcinku od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej.

Jak informują władze TPN, zielony szlak będzie zamknięty dla ruchu turystycznego w obu kierunkach do odwołania. Niedźwiedzie, które wiosną opuszczają swoje zimowe legowiska, zaczynają szukać pożywienia, żeby uzupełnić zapasy tłuszczu. Wówczas zapewnienie spokoju tym drapieżnikom jest konieczne.

"Niedźwiedzica to jest dzikie zwierzę, które co prawda boi się człowieka, ale jeżeli jest zaskoczone, to może poczuć się w niebezpieczeństwie i zaatakować w obronie własnej lub swojego potomstwa. Kiedy zobaczymy niedźwiedzia w pobliżu szlaku, powinniśmy zachować odpowiedni dystans i powoli oddalić się w przeciwnym kierunku" – powiedział Jan Krzeptowski–Sabała z TPN.

Aby zminimalizować ryzyko spotkania z dzikimi zwierzętami, przede wszystkim nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych (W gruncie rzeczy jest to zakazane). Nie należy też dokarmiać dzikich zwierząt ani się do nich zbliżać. Trzeba pamiętać też, by zawsze wracać z gór przed zmrokiem.

niedźwiedzica Tatry

Największe ssaki w Tatrach

Niedźwiedzie brunatne są największymi ssakami zamieszkującymi Tatry. Żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Co dwa lata w gawrze niedźwiedzica rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

Przeczytaj też: Niedźwiedź w środku dnia spacerował po jej podwórku...

fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 21 i 22 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: W sobotę możliwe przelotne opady deszczu


Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa 


BULT SMOGOWICZE