O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-11-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Wszystkich Świętych – piękno polskich uroczystości

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych jest dniem, w którym Kościół katolicki wspomina osoby, których życie nacechowane było podążaniem ścieżką wyznaczoną przez Boga i cnotliwością, a także te, które mogą swoim żywotem stanowić wzór dla wszystkich katolików. Razem z Dniem Zadusznym dni te stanowią prawdziwe świadectwo tego, że zmarli żyją w naszej pamięci – wierni pielęgnują podczas tych dni także pamięć o swoich bliskich, których już nie ma z nimi tu, na ziemskim padole. Ta piękna tradycja sięga IX wieku i pielęgnowana jest z pokolenia na pokolenie, pozwalająca na duchowe obcowanie z tymi, którzy są bliżej Boga.

Wszystkich Świętych – korzenie tego dnia sięgają starożytności

Historia Wszystkich Świętych, a właściwie Uroczystości Wszystkich Świętych sięga czasów starożytności, kiedy to ustanowiono jeden dzień służący wspominaniu wszystkich chrześcijańskich męczenników, którzy ponieśli śmierć z powodu wiary i do końca nieśli swoim życiem świadectwo Chrystusa. W średniowieczu święto to zamieniło się już w obchody ku czci wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia, o ruchomych datach. 1 listopada został wyznaczony w 935 roku przez papieża Jana XI dniem Wszystkich Świętych, a uroczystości i liturgie z tym związane trwają aż po dziś dzień.

 czytaj także: Boże Ciało – niezłomna polska tradycja i jej rola w życiu Polaków

Wszystkich Świętych – czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli

wszystkich swietychWszystkich Świętych, a także Dzień Zaduszny to wyjątkowo uroczyste święta, pełne powagi, skupienia i zadumy. Zdecydowanie różnią się od zachodniego sposobu wspominania zmarłych, nie mającego zbyt wiele wspólnego z czczeniem ich pamięci – chodzi w nich raczej o kolejny powód do dobrej zabawy, bez refleksji nad życiem i śmiercią. Polacy, zamiast wycinać dynie, tłumnie odwiedzają Kościoły, uczestniczą w nabożeństwach ku pamięci i czci wszystkich świętych, a także modlą się w intencji bliskich zmarłych. proszą ich również o wstawiennictwo Boże. Tłumnie odwiedzane są cmentarze, aby wierni mogli zapalić znicze na grobach tych, którzy odeszli – nie tylko bliskich, ale także żołnierzy, czy innych zasłużonych. Zapalone znicze symbolizują samego Boga, światłość, jaką niesie zarówno tym, którzy zakończyli życie doczesne, jak i tym, którzy czekają na spotkanie z Bogiem i na życie wieczne.

Wszystkich Świętych – podtrzymajmy tradycję!

Czasy, w jakich przyszło nam żyć, nie są łatwe – pandemiczna rzeczywistość zweryfikowała już sposób uczczenia wielu innych dni, wliczając w to najważniejsze święta, jakim bez wątpienia jest Wielkanoc czy Boże Ciało. Bez względu na panujące warunki należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, ale także o tym, aby mimo przeciwności godnie upamiętnić zmarłych – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, które powinny być okazją do modlitwy i zadumy, a na to koronawirus, ani nic innego nigdy nie powinno mieć wpływu.

deon.pl/polskatradycja.pl/fot. pxfuel

swiatrolnika.info 2023