PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /wSensie.pl: Rząd przygotował prawo, które uderzy w małe banki spółdzielcze

wSensie.pl: Rząd przygotował prawo, które uderzy w małe banki spółdzielcze

Autor: Aleksandra Lipiec 2015-02-01 05:29:00
Brak grafiki

Jeśli bankowi spółdzielczemu się dobrze nie wiedzie, klienci też na tym tracą. To oczywista oczywistość. W Polsce rolników kredytują głównie banki spółdzielcze, których jest 568, z tego blisko trzy czwarte jest wyspecjalizowana w obsłudze rolnictwa...

Jeśli bankowi spółdzielczemu się dobrze nie wiedzie, klienci też na tym tracą. To oczywista oczywistość. W Polsce rolników kredytują głównie banki spółdzielcze, których jest 568, z tego blisko trzy czwarte jest wyspecjalizowana w obsłudze rolnictwa. Zdaniem polskiego rządu i legislatora zarazem, polskie banki spółdzielcze winny być traktowane rygorystycznie - napisał ekspert w komenatrzu do przygotowywanych zmian w zakresie bankowego prawa spółdzielczego.

Jak podkreśla Robert Azmebski, znawca sektora banków spółdzielczych, przyjęta właśnie przez rząd ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i bankach zrzeszających ma wymusić na bankach spółdzielczych uzupełnienie kapitałów, pomimo, iż te wystarczały im dotąd doskonale do prowadzenia bezpiecznej działalności. Zdanie to nie będzie łatwe z prostego powodu:

- Małe, lokalne banki spółdzielcze mają ograniczone źródła pozyskiwania funduszy na działalność, głównie od swoich członków, ale nie są to duże wpłaty" - zauważa Azembski.

Rząd - jak napisał Robert Azembski - stosuje prosty mechanizm - powoływanie się na unijne prawo i koniecznośc jego przyjęcia.

- Ustawodawca „dociskając” banki „rolne” powołuje się na unijną Dyrektywę CRD IV/CRR, która mówi o zwiększeniu bezpieczeństwa funkcjonowania sektora bankowego w Europie. Dotyczy ona jednak głównie dużych grup finansowych, które popadły w kłopoty jeszcze w czasie wielkiego kryzysu finansowego lat 2006-2008. W stosunku do europejskich banków spółdzielczych dyrektywa jest łagodna, gdyż to nie one zawiniły kryzysowi. Niestety w Polsce władze postanowiły kolejny raz być „świętsze od papieża” i dla naszych, zdrowych, ale niewielkich lokalnych banków spółdzielczych wdrażają ją w najostrzejszej, możliwej formie - podkreśla ekspert.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ TUTAJ.

żródło: wsensie.pl/ŚR