PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wścieklizna znów zaatakowała; potwierdzono dwa nowe przypadki

Wścieklizna znów zaatakowała; potwierdzono dwa nowe przypadki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-02 13:30:00
Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wścieklizna została stwierdzona w dwóch nowych przypadkach u lisów (nr 26-27 w 2022 roku).

Wykryte przypadki stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Kielcach. Główny Lekarz Weterynarii przypomniał również o obowiązku szczepienia psów po ukończeniu 3 miesiąca życia. 

Wścieklizna ponownie wykryta u padłych lisów

Główny Lekarz Weterynarii przekazał, że wścieklizna została wykryta w dwóch przypadkach u lisów:

Przypadek wścieklizny nr 2022/26 został stwierdzony 22.04.2022 w miejscowości Emilianów, gmina Emilianów, powiat gostyniński, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Przypadek wścieklizny nr 2022/27 został stwierdzony 22.04.2022 w miejscowości Bliżyn, gmina Bliżyn, powiat skarżyski, województwo świętokrzyskie, u padłego lisa.

Warto przypomnieć o poprzednich przypadkach gdzie wścieklizna została wykryta u padłych lisów.

Wścieklizna

GLW przypomina o szczepieniu zwierząt domowych

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

Jednocześnie, mając na uwadze, że wścieklizna jest również wykrywana u innych zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko chorobie również kotów.

Czytaj też: Coraz więcej zwierząt dostaje szczepienia przeciw wściekliźnie

wetgiw.gov.pl/fot.Pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Fusy po kawie mogą być zaskakująco cennym surowcem


Autor: Tomasz Racki

Kasza, czyli wybór właśćiwy dla naszego zdrowia i portfela 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Borelioza jest całkowicie uleczalna; kluczowa jest wczesna diagnoza


BULT SMOGOWICZE