PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa 

Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-20 10:45:00
Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wścieklizna została stwierdzona u padłego lisa w województwie świętokrzyskim. Jest to 29 przypadek w 2022 roku.

Przypadek wścieklizny potwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Kielcach. Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomniał o obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, któremu podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Apeluje on również o szczepienie przeciwko chorobie również kotów.

Wścieklizna została potwierdzona u padłego lisa

Przypadek wścieklizny nr 2022/29 został stwierdzony 10.05.2022 w miejscowości Mirzec-Malcówki, gmina Mirzec, powiat starachowicki, województwo świętokrzyskie, u padłego lisa.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 

Przypomnijmy, że poprzedni przypadek choroby został stwierdzony u borsuka w województwie mazowieckim.

Wścieklizna

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze, że wścieklizna coraz częściej występuje u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko chorobie również kotów.

Czytaj też: Wścieklizna – jak Czesi się jej pozbyli i bronią się przed jej nawrotem

wetgiw.gov.pl/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Śmieciowe pułapki na zwierzęta. Naukowcy podają szokujące dane


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


Autor: Emilia Gromczak

Pokazy polowe maszyn rolniczych w Nagradowicach ruszają 12 lipca


BULT SMOGOWICZE