PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wścieklizna wykryta na Mazowszu! Już 23 przypadki u dzikich zwierząt!

Wścieklizna wykryta na Mazowszu! Już 23 przypadki u dzikich zwierząt!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-06-18 08:17:59
Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu czterech przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w dniach 11 i 27 maja br. Są to przypadki nr 20-23 w 2021 r. w Polsce. Wścieklizna to niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna zwierząt, mogąca przenieść się na człowieka. Dlatego też nie wolno jej lekceważyć.

Wścieklizna wykryta u dzikich zwierząt

Przypadek wścieklizny nr 2021/20 stwierdzono u padłego lisa. Wścieklizna została wykryta w miejscowości Zabieżki, w gminie Kołbiel, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/21 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Celestynów, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/22 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Stary Helenów, w gminie Łaskarzew, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/23 stwierdzono u jenota odstrzelonego w miejscowości Tarnów, w gminie Wilga, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.

Wcześniej, w bieżącym roku wściekliznę wykryto u 17 lisów z woj. mazowieckiego (powiat otwocki, powiat miński oraz powiat garwoliński), 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski) i u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski).

 Czytaj więcej: Agresywny bóbr zaatakował krowy na prywatnej posesji!

Wścieklizna – szczepienia ochronne

Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku Wsciekliznawystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt zostały wyznaczone obszary zagrożone chorobą.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay