O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna ponownie zaatakowała na Mazowszu; wykryto 4 nowe przypadki

Wścieklizna

Jak poinformował Mazowiecki Lekarz Weterynarii, wścieklizna została wykryta w czterech nowych przypadkach na terenie województwa mazowieckiego w 2022 roku.

“Ostatnie przypadki odnotowano w powiatach: warszawskim oraz mińskim” – poinformował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Z najnowszymi przypadkami choroby u zwierząt potwierdzono już 20 przypadków na terenie Mazowsza. Od nowego roku na zagrożonym obszarze istnieje nakaz szczepienia kotów przeciwko chorobie.

Wścieklizna ponownie wykryta na Mazowszu

W ubiegłym roku na terenie Mazowsza stwierdzono łącznie 110. przypadków wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 20 przypadków. W kwietniu rozpoczęła się akcja wiosennego szczepienia wolno żyjących lisów na terenie województwa mazowieckiego. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko chorobie.

Wścieklizna w najnowszych przypadkach została stwierdzona u 3 lisów i jednego kota. 17 przypadek w miejscowości Nowa Pogorzel (gm. Siennica, powiat Mińsk Mazowiecki), gatunek: lis, potwierdzono 10 marca, 18 przypadek w Warszawie (Białołęka, powiat warszawski), gatunek: lis, potwierdzono 10 marca, 19 przypadek w miejscowości Hipolitów (gm. Halinów, powiat miński), gatunek: kot, potwierdzono 18 marca, 20 przypadek w Warszawie (Wawer, powiat warszawski), gatunek: lis, potwierdzono 18 marca.

Od 1 do 13 kwietnia 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii prowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka jest wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki.

Wścieklizna

Brak szczepienia na zagrożonym terenie grozi mandatem

Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze gdzie wścieklizna z większym prawdopodobieństwem może wystąpić u zwierząt domowych, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko chorobie. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem, gdzie wścieklizna może wystąpić u zwierząt domowych) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

"Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe" – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Czytaj też: GLW informuje: Wścieklizna została wykryta w dwóch przypadkach

PAP/fot.Pixabay/Pxhere

swiatrolnika.info 2023