PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Woda gazowana może zniknąć z włoskich sklepów; powodem braki CO2

Woda gazowana może zniknąć z włoskich sklepów; powodem braki CO2

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-11 07:00:00
Woda gazowana

We Włoszech woda gazowana może zniknąć z półek sklepowych, a zanim to nastąpi, jej cena zapewne wzrośnie – informują lokalne media. 

To rezultat braku dwutlenku węgla potrzebnego do jej produkcji. Alarm podniosła włoska, największa w Europie firma produkująca wodę gazowaną. Jak wyjaśniają media, problem wynika z tego, że producenci dwutlenku węgla wolą sprzedawać go służbie zdrowia, gdzie ma on liczne zastosowania, niż wytwórniom.

Woda gazowana zniknie przez braki CO2

Firma z okolic Cuneo na północy Włoch, sprzedająca 1,5 mld butelek wody rocznie, wstrzymała linie produkcyjne.

"CO2 jest nieosiągalny, nasi konkurenci są w takiej samej sytuacji. Jesteśmy zdesperowani. To następny problem, który nakłada się na rekordowe podwyżki cen surowców i na suszę, która pozbawia nas źródeł wody" – powiedział szef firmy Alberto Bertone, cytowany przez media.

Jak wyjaśniają media, problem wynika z tego, że producenci dwutlenku węgla wolą sprzedawać go służbie zdrowia, gdzie ma on liczne zastosowania, niż wytwórniom gdzie produkowana jest woda gazowana.

Woda gazowana

Włosi są w czołówce pod względem konsumpcji 

We włoskich supermarketach w ostatnim czasie powoli zmniejszają się zapasy tej wody, a jeśli kryzys nie zostanie rozwiązany, wkrótce mogą się skończyć.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie i w czołówce na świecie pod względem konsumpcji wody gazowanej. Wyrażane są obawy, że obecny wielki popyt sprawi, że woda gazowana będzie jeszcze droższa w najbliższej przyszłości.

Czytaj też: Woda będzie w Polsce jeszcze większym problemem? Przed nami kryzys?

PAP/fot.Pixabay