PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wilki zaatakowały hodowlę bydła Macieja Sidorowicza

Wilki zaatakowały hodowlę bydła Macieja Sidorowicza

Autor: Monika Faber 2022-03-31 12:45:00
Wilki

Wilki zaatakowały stado bydła Macieja Sidorowicza – popularnego bohatera serialu o rolnikach z Podlasia. Pan Maciej w jedną noc stracił dwa cielaki.

Nocą z 27 na 28 marca rolnik zauważył duże poruszenie w swoim stadzie. Idąc zobaczyć co się dzieje zauważył umierającego cielaka. Byczek miał rozszarpany tył i brzuch. Ponowna taka sytuacja miała miejsce parę godzin później. Tym razem wataha zaatakowała młodą jałóweczkę, która co prawda przeżyła atak, ale zmarła z wykrwawienia.

Ataki wilków na Podlasiu

Atak wilków Maciej Sidorowicz relacjonował na swoim Facebooku.

„Cały czas idę, a on nie ucieka. W końcu rusza, ale nie żeby uciekać. Idzie na ukos w moim kierunku, tak, żeby mnie tylko ominąć. (...) Cielak rozpruty, tak jak po wilkach, czyli od tyłu i brzuch. Zabrałem byczka w łyżce pod dom. Byłem ze stadem do trzeciej w nocy. Około 6 znowu ryki i panika w stadzie. Przez okno widzę jak stado pobiegło w kierunku, gdzie leżał zabity byczek. Tym razem wilki dopadły jałóweczkę. Nie zdążyły jej zabić, bo stado przegnało wilki. Wieziemy jałóweczkę pod dom. Niestety żyje jeszcze tylko około pół godziny. Rany nie wyglądały groźnie, ale utrata krwi i stres zrobiły swoje” – opisywał Maciej.

To nie jest pierwsza taka sytuacja w tym gospodarstwie, Sidorowicz relacjonuje je regularnie na swoim Facebooku. Jesienią wilki również zagryzły dwie sztuki bydła.

Wilki są coraz bardziej odważne

Pan Maciej zajmuje się hodowlą bydła rasy Highland Cattle już od kilkunastu lat. Bydło to musi być hodowane na dworze, spożywa jedynie naturalną paszę, a rasa sama w sobie jest pierwotna i żyje bardzo długo. Strata 4 przedstawicieli tego typu to koszt ponad 12 tysięcy złotych.

Rolnicy z Podlasa zauważają, że wilki stają się codziennością. Zwierzęta są coraz bardziej odważniejsze, a zagrażają nie tylko zwierzętom gospodarskim, a także ludziom. W związku z coraz częstszym podchodzeniem drapieżników pod zabudowania oraz przypadkami zagryzienia przez nie zwierząt domowych władze gmin wydają specjalne komunikaty ostrzegawcze.

Czytaj również: Wilki zaatakowały zwierzęta hodowlane na zamkniętej posesji

Isokolka.eu /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


Autor: Emilia Gromczak

Pokazy polowe maszyn rolniczych w Nagradowicach ruszają 12 lipca


Autor: Sebastian Wroniewski

Lubuska Mega Dynia. Ruszyła druga edycja konkursu


BULT SMOGOWICZE