PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wilki – jak prawidłowo zachować się w przypadku spotkania w lesie?

Wilki – jak prawidłowo zachować się w przypadku spotkania w lesie?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-24 10:00:00
Wilki

Wilki, na które przez dziesiątki lata polowano, niemal zupełnie zniknęły z terenów Polski. W 1998 roku drapieżniki te objęto ochroną gatunkową i od tego czasu systematycznie ich liczba wzrasta, a spotkania z tymi pięknymi, dzikimi zwierzętami mogą przytrafiać się coraz częściej.

Wilki – czy spotkanie drapieżników w lesie jest powodem do niepokoju?

Do Nadleśnictwa Trzebież często wpływają informacje o wilkach zauważonych na naszym terenie – oczywiście wilki w Puszczy Wkrzańskiej występują.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Jednak te drapieżniki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione. Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nie zostawiaj śmieci i odpadków żywności w lesie oraz pobliżu ludzkich zabudowań,
  • podczas spacerów leśnych ze swoim psem pamiętaj o smyczy,
  • nie poluj na dobre ujęcia fotograficzne za wszelką cenę – nigdy nie zostawiaj żywności w pobliżu tak zwanych„nęcisk” czy „czatowni”,
  • pod żadnym pozorem nie próbuj oswajać wilka.

Czytaj też: Wilki coraz częściej atakują w Niemczech! Minister reaguje

Wilki – jak należy się zachować, kiedy dojdzie do spotkania z drapieżnikiem?

Wilki są to inteligentne i ciekawe zwierzętaWilki 014, a spotkania z nimi są niezwykle rzadkie, ponieważ odczuwają one przed ludźmi naturalny strach.

Jeśli jednak dojdzie już do takiego spotkania i wilk podchodzi zbyt blisko lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i większa.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Przypominamy, że wilki są w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie drapieżników grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

szczecin.lasy.gov.pl/fot.Pixabay