PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wilki pojawiły się w okolicach Słupska. Mieszkańcy miasta zaniepokojeni

Wilki pojawiły się w okolicach Słupska. Mieszkańcy miasta zaniepokojeni

Autor: Michał Rybka 2022-01-13 15:04:44
Wilki

Radio Polskie Koszalin informuje, że wilki dostrzeżono w Lasku między Słupskiem a wsią o nazwie Krępa Słupska. Okoliczni mieszkańcy są pełni niepokoju.

Dzikie zwierzęta zaobserwowano w Lasku, czyli miejscu, gdzie Słupszczanie chętnie udają się na spacery i przejażdżki rowerowe. Okręgowy Zarząd PZŁ Słupsk ostrzega, że dzikie zwierzęta mogą już znajdować się w granicach administracyjnych miasta i apelują mieszkańców o rozwagę i czujność.

Myśliwy ostrzegł przechodnia

Podczas spaceru w Lasku słuchacz koszalińskiego radia został ostrzeżony przed jednego z myśliwych. Ostrzeżenie potraktował poważnie.

"Często spaceruję z psem w tym Lasku. Ostatnio, w okolicy górki narciarza doszło do niecodziennej sytuacji. Podjechał duży, terenowy samochód. Szybę otworzył starszy mężczyzna, wyglądał jak myśliwy. Ostrzegł mnie przed wilkami. Spotykałem tutaj lisy czy dziki, ale wilki były dla mnie nowością. Ostrzeżenie potraktowałem bardzo poważnie" – zrelacjonował słuchacz Radia Polskiego Koszalin.wilki2 13.01

Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku Michał Pobiedziński przyznał, że w ostatnim czasie myśliwi dostawali zgłoszenia o wilkach.

"Otrzymujemy informacje od myśliwych i mieszkańców, że te zwierzęta widziano w okolicach Słupska. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że znajdują się już w granicach administracyjnych miasta. Wilki nie lubią spotkań z ludźmi, więc powinny uciekać. Jeśli mają wściekliznę, ich zachowanie może być różne. Jeśli już natkniemy się na wilka, najlepiej zachowywać się głośno, ale nie prowokować go gestami, które skłoniłyby go do ataku. Należy powoli się wycofać" – wyjaśnił Przewodniczący PZŁ w Słupsku.

Wilki zwiększają swoją liczebność w Polsce

Wilk to zwierzę, które jest objęte ochroną i nie posiada naturalnych wrogów (poza chorobami). Taki stan rzeczy od lat pozwala mu zwiększać swoją liczebność w polskich lasach. Co jakiś czas do mediów dostają się wiadomości o coraz to nowych obszarach bytowania wilków.

Eksperci w tym zakresie mówią, że zobaczenie samego osobnika jest dużo rzadsze z uwagi na jego skryty tryb życia. Wilk w ciągu dnia na przemieszczanie się przeznacza ok.10 godzin. To bardzo często są spore odległości. Młode wilki w poszukiwaniu swojego miejsca opuszczają rodzinę między 2 a 3 rokiem życia. W ramach ciekawostki można przytoczyć historię młodego wilka europejskiego, który swoją wędrówkę zakończył po pokonaniu ponad 2 tys. kilometrów.

Czytaj także: Wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań w gminie Deszczno

źródła: prk24.pl/ fot. pexels.com