PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wilki podchodzą coraz bliżej domów w Bogdańcu. Gmina ostrzega mieszkańców

Wilki podchodzą coraz bliżej domów w Bogdańcu. Gmina ostrzega mieszkańców

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-22 12:30:00
Wilki

Wilki z okolic Bogdańca coraz śmielej zbliżają się do zabudowań. Sygnałów o obecności wilków od mieszkańców jest coraz więcej.

Potwierdzają ten fakt również leśnicy. Sam ostatnio widziałem wilka przy swojej posesji – powiedział nadleśniczy. W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców z terenu naszej gminy związanymi z pojawianiem się wilków, poniżej przekazujemy przydatne informacje w sprawie zasad postępowania w przypadku spotkania z wilkami oraz działań, których należy unikać, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt" – napisały władze gminy Bogdaniec na facebookowym profilu.

Okoliczne wilki wzbudzają obawy mieszkańców Bogdańca

Mieszkańcy gminy Bogdaniec niepokoją się o swoje bezpieczeństwo w związku z tym, że wilki coraz częściej widać w pobliżu zabudowań.

“Faktycznie obserwujemy takie zjawisko. Wilków jest więcej, ale są też bardziej śmiałe. Podchodzą bliżej miejsc zamieszkałych przez ludzi. Sam mieszkam w Jeninie i widziałem wilka pod moim domem. Dlatego należy zachować środki ostrożności. Pamiętajmy, że to zwierzęta dzikie. Choć unikają kontaktu z człowiekiem, to jednak sprowokowane mogą być niebezpieczne” – wytłumaczył Piotr Pietkun, nadleśniczy w Nadleśnictwie Bogdaniec.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Nadleśnictwo przekazało podstawowe zasady, o Wilki 027których powinni pamiętać mieszkańcy:

– Nie należy pod żadnym pozorem dokarmiać wilków.
– Jeżeli mieszkasz w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami.
– Jeśli spędzasz czas w lesie, nie pozostawiaj resztek żywności. Zabieraj ją ze sobą!
– Jeżeli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach.
– Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone.
– Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy.
– Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
– Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz.
– Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

“Populacja wilków wzrasta i to widać. Pamiętajmy, że jest to zwierzę, które nie ma w lesie naturalnych wrogów. Wilki są pod ochroną, więc ich populację trudno jest kontrolować. Moim zdaniem należy rozpocząć spokojną, merytoryczną, pozbawioną emocji i wyważoną dyskusję na ten temat” – mówi nadleśniczy z Bogdańca.

Przypomnijmy, że wilki podchodzą coraz bliżej dróg i zabudowań również w małopolskim Podłopieniu.

Czytaj też: Wilki pojawiły się na terenie gminy Wielgomłyny. Władze apelują o ostrożność

gazetalubuska.pl/fot.Pixabay