O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki nadal atakują w Tyrolu; eksperci zalecają odstrzał drapieżników

Wilki

Wilki zagryzły pod koniec lipca kilkadziesiąt zwierząt w Lavanter Alm we Wschodnim Tyrolu: 17 owiec, kozę i młodego woła ważącego 300 kilogramów. 

Wół został prawdopodobnie zabity przez wilczycę. Dodatkowo drugi wilk również dopuścił się kilku ataków na zwierzęta gospodarskie w okolicy. „W celu uniknięcia dalszych szkód i ochrony przed dalszymi atakami rada ekspertów zaleca teraz odstrzał obu wilków. Istnieje obawa, że ​​więcej bydła padnie ich ofiarą, dlatego środki ochrony zwierząt gospodarskich, muszą zostać wykonane” – przekazali eksperci. 

Eksperci zalecają, by odstrzelić dwa agresywne wilki

Teraz rada ekspertów zaleca odstrzał osobnika męskiego wilka 108 MATK i osobnika płci żeńskiej 121 FATK. Te dwa wilki są odpowiedzialne za ataki w Lavanter Alm. Samiec wilka, podobnie jak samica, przez długi czas przebywały w Tyrolu i okazało się, że dopuściły się kilku ataków. 

„W celu uniknięcia dalszych szkód i ochrony przed dalszymi atakami rada ekspertów zaleca teraz odstrzał obu wilków. Istnieje obawa, że ​​więcej bydła padnie ich ofiarą, dlatego środki ochrony zwierząt gospodarskich, muszą zostać wykonane” – przekazali eksperci. 

Przypomnijmy, że również we włoskiej części Tyrolu grasuje wilk atakujący zwierzęta gospodarskie.

Wilki

Rośnie napięcie związane z atakami drapieżników

Tymczasem w Dolnej Saksonii gniew wymierzony w wilki cały czas rośnie. Wiceprezydent Jörn Ehlers wezwał rząd federalny do ostatecznego zajęcia się tym problemem. 

„Co jeszcze musi się wydarzyć, aby rząd federalny w końcu wykonał swoje zadanie i zapewnił jasne prawa i struktury dotyczące wilków?” – pyta Ehlers. 

Według Ehlersa przywódcy polityczni w Berlinie źle oceniliby prawdziwą sytuację i zamiast tego pobiegli za rozmarzonym, nierealistycznym i romantycznym poglądem zwolenników wilka. 

„Jest to postawa bardzo odległa od faktów” – mówi Ehlers, odnosząc się do dwóch naukowych, niezależnych badań z Dolnej Saksonii obejmujących wilki i ewentualny wpływ odstrzału na ich populację. Pokazały one, że nawet przy założeniu szerokiej gamy scenariuszy można oczekiwać dalszego wykładniczego wzrostu liczby wilków w Niemczech. 

"To znaczy, że nawet jeśli wilk zostanie zabity w kontrolowany sposób, jest mało prawdopodobne, że cała populacja wyginie” – przekonuje Ehlers. 

Czytaj też: Wilki do odstrzału? Szwecja chce zniwelować ich populację o połowę

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023