PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wilki zaatakowały w Lututowie! Burmistrz ostrzega mieszkańców!

Wilki zaatakowały w Lututowie! Burmistrz ostrzega mieszkańców!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-06 09:32:49
Wilki

Na mieszkańców gminy Lututów padł blady strach. W czwartek 30 września wilki zagryzły krowy w jednym z gospodarstw w Kłoniczkach. Drapieżniki zaatakowały trzy sztuki bydła. Teraz burmistrz Lututowa Marek Pikuła wydał komunikat ostrzegający mieszkańców przed wilkami.

Wilki zagryzły bydło!

Wilki dostały się na teren jednego z gospodarstw w miejscowości Kłoniczki i zaatakowały stado krów. Łupem drapieżników padły trzy sztuki bydła.

Jedna sztuka była zagryziona, dwie kolejne padły na skutek obrażeń.

– mówi burmistrz Lututowa Marek Pikuła.

Jak dodaje burmistrz, właściciel gospodarstwa nie miał wątpliwości, że za zagryzienie zwierząt odpowiadają właśnie wilki. Rolnik widział je na własne oczy, a nawet próbował odganiać. Po zgłoszeniu ataku drapieżników władze gminy powiadomiły policję i lekarza weterynarii oraz wydział ochrony środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, którego przedstawiciel dotarł na miejsce zdarzenia.

Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że zagryzienie tych trzech sztuk bydła było wynikiem działania wilka.

– relacjonuje burmistrz.

 Mięso mocno podrożeje! UE chce podnieść VAT na produkty mięsne!

Wilki mogą zaatakować człowieka?

Burmistrz przyznaje, że docierały do niego pojedyncze Wilki sygnały o tym, że mieszkańcy widzieli wilki na terenie gminy, ale do czwartkowego ataku jednak nie przybierały one formy zgłoszenia czy prośby o podjęcie jakiś działań.

Ten fakt zagryzienia trzech sztuk bydła skłonił mnie do tego, żeby ostrzec mieszkańców. Zależy mi, żeby ten komunikat dotarł nie tylko do mieszkańców naszej gminy.

– mówi Burmistrz Lututowa.

W wydanym komunikacie burmistrz apeluje o szczególny nadzór nad zwierzętami gospodarskimi oraz unikanie spacerów po lesie.

Komunikat kierowany jest głównie do rolników, którzy na skutek korzystnej pogody przetrzymują bydło czasami nawet do późnych godzin nocnych. Zdarzało się, że bydło pozostawało na dworze całą noc. Jeśli zwierzęta są na łańcuchach, to zagrożenie jest większe, bo zwierzę nie ma możliwości ucieczki. Apelujemy jednak także do innych mieszkańców, żeby zachowali ostrożność na przykład podczas spacerów po lesie.
W przypadku kontaktu z wilkiem czy wilkami należy spokojnie się oddalić. Pod żadnym pozorem nie należy iść za wilkiem i zbliżać się do młodych wilków, bo wówczas zagrożenie ze strony matki zwierząt jest znacznie większe.

– mówi Marek Pikuła.

To nie jedyny przypadek ataku wilków w Polsce w ostatnim czasie. W połowie sierpnia w województwie lubelskim wilk zaatakował mężczyznę zbierającego w lesie grzyby. Z kolei w kwietniu w Kozich Laskach w Wielkopolsce dwa wilki zaatakowały psa na spacerze z właścicielem.

Czy musi dojść do tragedii, aby ktoś wreszcie na poważnie zajął się sprawą?

wielun.naszemiasto.pl/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


Autor: Emilia Gromczak

Pokazy polowe maszyn rolniczych w Nagradowicach ruszają 12 lipca


Autor: Sebastian Wroniewski

Lubuska Mega Dynia. Ruszyła druga edycja konkursu


BULT SMOGOWICZE