PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wieprzowina to dobry wybór. Wyniki raportu nie pozostawiają złudzeń

Wieprzowina to dobry wybór. Wyniki raportu nie pozostawiają złudzeń

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-05 12:00:00
Wieprzowina

W najnowszym raporcie Wieprzowina – Nowa Perspektywa naukowcy przekonują, że wieprzowina to dobry wybór.

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie i powraca jeden z odwiecznych dylematów: co przygotować na świąteczny stół? Ma być dietetycznie i zdrowo, czy pozwolić sobie na trochę szaleństwa. Okazuje się, że nie zawsze te kwestie muszą się wykluczać. W najnowszym raporcie Wieprzowina – Nowa Perspektywa naukowcy przekonują, że tak lubiana przez Polaków wieprzowina, dzięki zmianom, jakie zaszły w procesie hodowlanym, ma o 30% mniej tłuszczu w porównaniu do tej produkowanej w dwóch ostatnich dekadach XX wieku.

Mięso idealne na świąteczny stół

Wygląda na to, że na szczęście czasy, kiedy wieprzowinie przypisywano wyłącznie szkodliwość dla zdrowia i przestrzegano przed jej jedzeniem mamy już za sobą. Z raportu Związku Polskie Mięso opartego na licznych badaniach wynika, że spożywana w odpowiednich ilościach wieprzowina, nie tylko nie jest szkodliwa dla zdrowia, a jest wręcz bardzo korzystnym składnikiem zróżnicowanej, zbilansowanej diety.

Oczywiście nie mówimy tu o ociekającej tłuszczem panierce tradycyjnego polskiego kotleta schabowego, bo w takiej formie zbawiennego wpływu na nasz organizm mięso nie będzie miało. Co innego, gdy zaserwujemy schab poddany odpowiedniej obróbce cieplnej. Najlepiej ugotowane lub upieczone w temperaturze 150 – 180 stopni (wyższe temperatury mogą przyczyniać się do wytwarzania szkodliwych substancji, m.in. WWA i HAA). Pamiętajmy też o dodaniu przypraw, które mają doskonały wpływ na nasz układ trawienny. Najlepiej sprawdzą się tymianek, majeranek, rozmaryn czy czosnek i cebula. Nie dość, że będzie smacznie, to jeszcze zdrowo, bo liczne publikacje naukowe potwierdzają, iż przyprawy przyczyniają się do obniżenia zawartości poziomu HAA w mięsie, nawet do 80 procent.

Wieprzowina niemal na całym świecie przed laty była uznawana za sprawcę otyłości. Właśnie dlatego rezygnowano z niej na rzecz białego mięsa twierdząc, że czerwone przyczynia się do licznych groźnych chorób. Czy tak jest faktycznie? Nie do końca.

Wieprzowina zawiera 30% mniej tłuszczu

Nie dość, że obecnie wieprzowina zawiera aż o 30 proc. mniej tłuszczu, niż ta, którą produkowano w latach 80. ubiegłego wieku, to okazuje się, że to nie mięso jest sprawcą otyłości. Sprawdziła to amerykańska naukowiec Shalene H. McNeill. Jej badania pokazują, jak w ciągu 40 lat zmieniała się dieta Amerykanów. Wynik jest zaskakujący, bo mimo wzrostu ilości spożywanych kalorii z 2057 kcal do 2674 kcal, to spożycie mięsa utrzymało się na względnie stałym poziomie. O co więc chodzi? Te nadprogramowe kalorie nie pochodzą z mięsa, ale z rafinowanych zbóż i cukrów oraz tłuszczów trans dodawanych do żywności!wieprzowina wybór

Skoro o kaloriach mowa, warto spojrzeć na kolejne badania przedstawione w raporcie. Badania prowadzone przez Murphy i wsp. (2012) udowodniły, iż chuda wieprzowina spożywana przez okres 3 miesięcy spowodowała zmniejszenie masy ciała, obniżenie wskaźnika BMI, zmniejszenie obwodu w talii, obniżenie odsetka zawartości tłuszczu w ciele, ogólnej masy tłuszczu i w jamie brzusznej. Podczas badań ochotnicy spożywali 1 kg chudej wieprzowiny tygodniowo przez 3 miesiące.

„U badanych przy zmniejszeniu masy ciała, nie stwierdzono obniżenia masy mięśniowej oraz wpływu na wskaźniki krwi (poziom cholesterolu LDL, poziom glukozy) czy ciśnienie krwi. Nie wykazano więc wpływu spożywania chudej wieprzowiny na żaden z parametrów metabolicznych wskazujących na zagrożenia układu sercowo-naczyniowego.– podkreśla współautorka raportu dr Anna Onopiuk z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.

„Przedstawione w raporcie badania pokazują wyraźnie, że nie powinniśmy rezygnować z wartościowych posiłków mięsnych, w tym spożywania wieprzowiny. To właśnie wieprzowina dostarcza naszemu organizmowi substancji odżywczych, których nie znajdziemy nie tylko w innych rodzajach mięsa, ale też w żadnych innych produktach, także tych, pochodzenia roślinnego” – dodaje współautorka raportu.

Sprawdź: Ceny wieprzowiny maleją, a jagnięciny i wołowiny rosną

fot.pixabay.com