PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wielki Wtorek – dzień zdrady Judasza oraz zaparcia się św. Piotra

Wielki Wtorek – dzień zdrady Judasza oraz zaparcia się św. Piotra

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-12 09:00:00
Wielki Wtorek

Wielki Wtorek jest określany, jako dzień zdrady Judasza oraz zaparcia się św. Piotra. Jest to również trzeci dzień Wielkiego Tygodnia.

W Wielki Wtorek Pan Jezus prowadził najgwałtowniejsze polemiki ze starszyzną żydowską, które zakończył wielokrotnym "biada", rzuconym na swoich zatwardziałych wrogów. W ten dzień w czasie wieczerzy z uczniami Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda".

Trzeci Dzień Wielkiego Tygodnia

Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową, a kończy nieszporami Wielkiej Niedzieli, które zamykają Triduum Paschalne. Ten dzień jest zapowiedzia zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra. Jezus naucza i prowadzi spory z faryzeuszami. Opowiada przypowieści o "Przewrotnych rolnikach", "O dwóch synach", "O talentach", "O wdowim groszu". W wielkiej mowie eschatologicznej zapowiada całkowite zniszczenie Jerozolimy oraz koniec świata, jaki zamknie dzieje ludzkości. Zapowiada także powtórne swoje przyjście na ziemię w chwale. W przypowieści: o roztropnym słudze, o mądrych i głupich pannach i o talentach będzie nawoływał do czujności.

Wielki Wtorek Jezus

Ewangelia na Wielki Wtorek

Jeślic chodzi o Ewangelie, to w ten dzień zawiera ona fragment narracji o Ostatniej Wieczerzy z Ewangelii Jana (J 13, 21-33). 

"To powiedziawszy Jezus doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi. Spoglądali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi.  Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus miłował - spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: Kto to jest? O kim mówi? Ten oparł się zaraz na piersi Jezusa i rzekł do Niego: Panie, kto to jest? Jezus odparł: To ten, dla którego umaczam kawałek [chleba], i podam mu. Umoczywszy więc kawałek [chleba], wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty  A po spożyciu kawałka [chleba] wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: Co chcesz czynić, czyń prędzej!».  Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. A on po spożyciu kawałka [chleba] zaraz wyszedł. A była noc" – czytamy w Ewangelii św. Jana. 

Wielki Wtorek, podobnie jak Wielki Poniedziałek czy Wielka Środa jest okresem załoby i zadumy nad śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa.

Czytaj również: Jezusek Palmowy – triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy

wbibli.pl/pl.wikipedia.org/fot

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz


Autor: Polska Agencja Prasowa

Nietypowy gość salonu piękności; dzik zdemolował cały lokal


BULT SMOGOWICZE