O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-04-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii

Wielki Czwartek

Święta Wielkanocne obchodzone są w różnych terminach ze względu na przynależność do tzw. świąt ruchomych w kalendarzu chrześcijańskim. Wielki Czwartek, to początek Triduum Paschalnego, czyli najważniejszego okresu w życiu chrześcijan. Dzień ten obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Czwartek przypada pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia i rozpoczyna wyczekiwane przez dzieci ferie wiosenne.

Wielki Czwartek – jak obchodzony jest w Kościele?

W Wielki Czwartek odbywa się tylko jedno nabożeństwo nazywane Mszą Wieczerzy Pańskiej, które kończącą okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Triduum Paschalne. Niestety, ale zatraconym zwyczajem Mszy Wieczerzy Pańskiej, idealnie symbolizującym działania Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, jest obrzęd obmycia przez apostoła nóg dwunastu osobom, tzw. Mandatum, symbolizujących dwunastu apostołów. Elementem niecodziennym dla mszy świętej jest bicie dzwonów podczas Wielkoczwartkowego nabożeństwa podczas śpiewu "Chwała na wysokości". Kapłani w Wielki Czwartek obchodzą swoje święto, dlatego też często na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej wręczane są im upominki i kwiaty. Natomiast w kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z prezbiterami sprawuje poranne nabożeństwo zwane Mszą Krzyżma, podczas którego święci nowe oleje przeznaczone do namaszczeń do: chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych, a także odnawia przyrzeczenia kapłańskie.

Czytaj także: Patriotyzm konsumencki, czas solidarności z rolnikami

Adoracja zwana ciemnicą w Wielki Czwartek

Po Komunii świętej Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament znosi się do kaplicy lub innego miejsca zwianego ciemnicą, aby uczcić uwiezienie Jezusa po wielki czwartek wieczerzaOstatniej Wieczerzy w noc przed Jego męką. Procesji przeniesienia towarzyszą dźwięki hymnu św. Tomasza „Sław języku tajemnicę” oraz kołatki. Cześć Najświętszemu Sakramentowi oddaje się tam aż do końca Wielkiego Piątku. Zakończenie liturgii, to również symboliczne zakończenie wieczerzy, dlatego też obnaża się ołtarz – symbol Chrystusa, tak jak obnażono Go z szat i pozostawiono w samotności. Zdejmuje się z niego świece, mszał, krzyż i obrus, natomiast tabernakulum pozostawia się otwarte i puste aż do Mszy Wigilii Paschalnej. Niektóre kościoły, zwłaszcza w ubiegłych dekadach, na znak oddania hołdu wypływającej z serca Jezusa krwi i wody zmywały w Wielki Czwartek mensę ołtarzową wodą z winem

Pandemia koronawirsua, a Wielki Czwartek

Ze względu na panującą pandemię i zaostrzone przepisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa przez społeczeństwo w najbliższy Wielki Czwartek, tj. 9 kwietnia 2020 r. wierni nie będą mogli wziąć udziału w nabożeństwie Mszy Wieczerzy Pańskiej. Episkopat Polski zachęca jednak do uczestnictwa we mszy świętej prowadzonej w wersji online lub transmitowanej przez telewizję. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z ustaleniami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski brak uczestnictwa we mszach świętych podczas okresu pandemii nie jest grzechem. Jednocześnie biskupi zachęcają, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także korzystały z transmisji online i telewizyjnej nabożeństw nie tylko w Wielki Czwartek.

deon/pomorska/wikipedia/religia/swita.biz/stacja7

swiatrolnika.info 2023