PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wielkanoc – święto upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa

Wielkanoc – święto upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-17 09:00:00
Wielkanoc

Wielkanoc to święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, trzeciego dnia po Jego pochówku po ukrzyżowaniu przez Rzymian.

Jest to kulminacyjny moment męki Jezusa, poprzedzony Wielkim Postem, 40-dniowym okresem postu, modlitwy i pokuty. Tydzień poprzedzający Wielkanoc chrześcijanie nazywają Wielkim Tygodniem, który w chrześcijaństwie zachodnim obejmuje dni Triduum Paschalnego, w tym Wielki Czwartek, upamiętniający Wielką i Ostatnią Wieczerzę, oraz Wielki Piątek, upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Jezusa.

Wielkanoc na świecie

Wielkanoc i związane z nią święta są świętami ruchomymi, nieprzypadającymi w ustalonym terminie. Ich datę oblicza się na podstawie kalendarza lunisolarnego (rok słoneczny plus fazy Księżyca), podobnego do kalendarza hebrajskiego. Pierwszy Sobór Nicejski ustalił tylko dwie zasady, a mianowicie niezależność od kalendarza hebrajskiego i jednolitość na całym świecie. Nie określono szczegółów dotyczących obliczeń i zostały one opracowane w praktyce.

Zwyczaje wielkanocne różnią się w poszczególnych krajach chrześcijańskich i obejmują m.in. nabożeństwa o wschodzie słońca, czuwania o północy, okrzyki i wymianę pozdrowień paschalnych, obejmowanie kościoła (Anglia), dekoracje i wspólne tłuczenie jajek wielkanocnych (symbol pustego grobu).

Dodatkowe zwyczaje, które stały się związane z Wielkanocą i są przestrzegane zarówno przez chrześcijan, jak i niektórych niechrześcijan, to parady wielkanocne, wspólne tańce (Europa Wschodnia), zajączek wielkanocny i szukanie jajek. Istnieją także tradycyjne potrawy wielkanocne, które różnią się w zależności od regionu i kultury.

wielkanoc

Teologiczne znaczenie Wielkanocy

Nadprzyrodzone zmartwychwstanie Jezusa, które upamiętnia Wielkanoc, jest jednym z głównych założeń wiary chrześcijańskiej. Zmartwychwstanie ustanowiło Jezusa Synem Bożym i jest przytaczane jako dowód na to, że Bóg sprawiedliwie osądzi świat. Dzięki wierze w działanie Boga ci, którzy idą za Jezusem, zostają duchowo wskrzeszeni wraz z Nim, aby mogli kroczyć nową drogą życia i otrzymać wieczne zbawienie, a fizycznie zmartwychwstają, aby zamieszkać w Królestwie Niebieskim.

Wielkanoc jest związana z Paschą i Wyjściem z Egiptu poprzez Ostatnią Wieczerzę, cierpienia i ukrzyżowanie Jezusa, które poprzedziły zmartwychwstanie. Według trzech Ewangelii Jezus nadał posiłkowi paschalnemu nowe znaczenie, ponieważ w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy przygotował siebie i uczniów na swoją śmierć. Utożsamił chleb i kielich wina ze swoim ciałem, które wkrótce zostanie złożone w ofierze, oraz ze swoją krwią, która wkrótce zostanie przelana.

Czytaj też: Rezurekcje, czyli wielkanocna tradycja Kościoła Katolickiego

wikipedia/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 21 i 22 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: W sobotę możliwe przelotne opady deszczu


Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa 


BULT SMOGOWICZE