PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wielka Środa, czyli dzień wspominania zdrady Judasza

Wielka Środa, czyli dzień wspominania zdrady Judasza

Autor: Świat Rolnika 2022-04-13 09:00:00
Wielka Środa

Wielka Środa jest dniem, kiedy Kościół Katolicki wspomina moment zdrady Judasza. Czyta się wtedy fragment Ewangelii św. Mateusza.

Judasz Iskariota był jednym z Dwunastu Apostołów. Udał się on do Arcykapłanów w Jerozolimie i stwierdził, że wyda Jezusa. Oni zaproponowali mu za ten czyn 30 srebrników. Od tej chwili Judasz szukał sposobu na wydanie Zbawiciela. Tego dnia reszta Apostołów przygotowywała się do święta Paschy.

Czwarty dzień Wielkiego Tygodnia

Wielka Środa to normalnie odbywające się Msze Święte, a po ostatniej Mszy świętej pobierana jest z pojemników woda święcona. Dobra Środa ma swoje charakterystyczne obrzędy. W tym dniu (czasem także w Wielki Czwartek, a nawet w Wielki Piątek) bardzo popularna jest gra w „pojmanie Judasza”, nazywana „Judaszem”.

Ten zwyczaj jest powszechny w całej Polsce. Wykonano słomianą kukiełkę przedstawiającą Judasza i wyrzucono ją z najwyższego domu w mieście. Bardzo często np. z wieży kościelnej. Po upadku marionetkę bito kijem i bito, aż została z garścią słomy. Potem głośne krzyki. Następnie jest topiony lub spalany. Ponieważ było tak dużo agresji, kościół oficjalnie zakazał przedstawienia.

Wielka Środa

Wielka Środa – tradycyjne obrzędy

Wielka Środa na wsi to był czas, kiedy czyszczono izby, obory, myto wszystkie podłogi i przystrajano domy na Święta.

Ten dzień jest również uważany za czas kalkulacji i wyceny przyjaźni. Sławne 30 srebrników za które Judasz wydał Jezusa Chrystusa to była wtedy wartość jednej sztuki bydła lub odszkodowania za śmierć niewolnika w czasie pracy. Marna zapłata za ogrom zła, które z powodu tych pieniędzy ma miejsce. Najprawdopodobniej nie znamy wszystkich motywów, które spowodowały, że Chrystus został zdradzony.

Czytaj również: Kraków przygotował kulturalną ofertę na nadchodzącą Wielkanoc

Wikipedia/ fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz


Autor: Polska Agencja Prasowa

Nietypowy gość salonu piękności; dzik zdemolował cały lokal


BULT SMOGOWICZE