O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Wielka Środa, czyli czwarty dzień Wielkiego Tygodnia

Wielka Środa

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Tydzień charakteryzuje się różnymi zwyczajami jego obchodzenia w zależności od odłamu chrześcijaństwa i tradycji ludowych. Nie tylko Wielka Środa, ale i Poniedziałek oraz Wtorek obchodzone były w duchu pojednania.

Wielka Środa – przygotowanie do Triduum Paschalnego

W Wielką Środę chrześcijanie obchodzą pamiątkę sprzedania Jezusa Chrystusa faryzeuszom przez Judasza za 30 srebrników. Dlatego też, w Wielką Środę w kościołach rozbrzmiewa Ewangelia według św. Mateusza (Mt 26, 14-25), a dokładnie jej fragmenty mówiące o zdradzie Judasza. Jest to ostatni dzień przed Triduum Paschalnym, dlatego po ostatniej mszy świętej kapłani usuwają wodę święconą z ogółu dostępnych miejsc. To właśnie w Wielką Środę duchowni w kościołach odmawiają głośno brewiarz. Triduum Paschalne, to okres duchownego przygotowania katolików do Niedzieli Wielkanocnej, dlatego też, to właśnie w Wielką Środę powinniśmy zakończyć domowe porządki.

Dawne, popularne zwyczaje i zabawy, a Wielka Środa

Według dawnych, polskich wierzeń w Wielką Środę popularna była zabawa w „pojmanie Judasza”, tzw. judaszki. Mieszkańcy tworzyli dużą słomianą kukłę, którawielka sroda judasz symbolizować miała Judasza. Następnie wybierano najwyższy budynek w miasteczku, zazwyczaj był to kościół, i zrzucano ją. Osoby biorące udział w wielkośrodowej zabawie okładały kukłę kijami przeraźliwie przy tym krzycząc. Ostatni etap judaszki należał do chłopców, którzy okładali kukłę tak długo, dopóki nie została z niej garść słomy, a następnie palili lub topili pozostałości. Zabawa ta niestety, ale okraszona jest dużą agresją, którą uwalniano u uczestników, dlatego też kościół zakazał tego rodzaju świętowania Wielkiej Środy. Jest jednak jedno miejsce, w którym ta zabawa, co prawda z przerwami, ale jest wciąż żywa – Pruchniki.

Duchowe przygotowanie do Wielkiej Środy to nie wszystko!

Katolicy przywiązują bardzo dużą wagę do duchowego przygotowania do obchodzonych przez nich świąt. Do najważniejszych świąt w ich liturgicznym kalendarzu należą właśnie Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Skupiają swoją uwagę nad wewnętrznym aspekcie przygotowań, ale i nad zewnętrznym. W czystym i przyozdobionym domu, czekającym, jego mieszkańcom i gościom, na zmartwychwstanie Chrystusa, o wiele łatwiej skupić się na całkowitym przeżywaniu świąt Wielkiej nocy zgodnie z duchowym przeznaczeniem. To właśnie Wielka Środa jest ostatnim dniem, w którym to należy przeprowadzić gruntowne porządki, dawniej nawet malowano i bielono ściany. Według tradycji ojciec panny na wydaniu zostawiał szczytową ścianę niepomalowaną, a jedynie ochlapaną farbą. Nieodłącznym elementem ozdób domów na święta wielkanocne są. m.in. kwiaty, pisanki, kolorowe piórka.

Czytaj także: Walka z ASF. Nowe propozycje zaostrzenia zasad bioasekuracji

religia/swieta.biz/deon/wp/AO/fot. Giotto

 

 

swiatrolnika.info 2023