O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-04-2022

Autor: Karol Pepliński

Wielka Sobota – czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia , między Wielkim Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną, kiedy chrześcijanie przygotowują się do tej ostatniej.

Dzień ten upamiętnia przejście przez piekło, gdy ciało Jezusa Chrystusa spoczywało w grobie. Chrześcijanie wyznań katolickich, luterańskich, metodystycznych, anglikańskich i reformowanych rozpoczynają w Wielką Sobotę celebrację nabożeństwa Wigilii Paschalnej, które stanowi przejście do okresu Wielkanocy. W tradycji morawskiej w Wielką Sobotę dekoruje się groby kwiatami, a w Niedzielę Wielkanocną celebracja nabożeństwa o wschodzie słońca rozpoczyna się przed świtem.

Wielka Sobota w Kościele Katolickim

W Kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Rano w niektórych kościołach odprawiana jest liturgia Ciemnych Jutrzni. Katolicy adorują Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Chrystusie i okazja do przyjęcia sakramentu pokuty przed Wielkanocą. Tradycyjnie w tym dniu święci się pokarmy na stół wielkanocny.

Wiele osób w Polsce przynosi do kościołów koszyczki wypełnione wielkanocnymi potrawami, aby w Wielką Sobotę otrzymać specjalne błogosławieństwo. Tradycyjnie uważa się, że w koszyczku powinien znaleźć się przynajmniej chleb, jajka, sól, wędlina, ser, chrzan i ciasto. W dzisiejszych czasach niektórzy dodają do koszyczka wielkanocnego czekoladę i owoce.

wielka sobota

Wielka Sobota – ostatni dzień żałoby po Chrystusie

Wielka Sobota jest drugim dniem postu paschalnego. W Kościele rzymskokatolickim ołtarz pozostaje tego dnia całkowicie obnażony. Sprawowanie sakramentów jest bardzo ograniczone. Jest jedynym dniem, w którym nie sprawuje się sakramentu Eucharystii. Komunii świętej udziela się tylko umierającym. Natomiast pokuty, namaszczenia chorych i chrztu można udzielać, ponieważ są one pomocne w zapewnieniu zbawienia umierającym. 

W tradycji rzymskokatolickiej, luterańskiej, anglikańskiej i metodystycznej Wielka Sobota trwa do zmroku, po czym odprawiana jest Wigilia Paschalna, która wyznacza oficjalny początek okresu wielkanocnego. W obrządku rzymskokatolickim i niektórych kościołach anglikańskich msza ta jest pierwszą mszą od Wielkiego Czwartku, a podczas niej wykonuje się "Gloria" – nieobecne w okresie Wielkiego Postu – oraz odsłania się figury i ikony, które w były przykryte purpurowymi zasłonami.

Obejrzyj również: Wielkanoc – zwyczaje dawniej i dziś [WIDEO]

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023