PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /„Żniwa w skansenie” już 7 sierpnia. Muzeum w Sierpcu zaprasza

„Żniwa w skansenie” już 7 sierpnia. Muzeum w Sierpcu zaprasza

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-06 18:00:00
Żniwa w skansenie

Już 7 sierpnia odbędą się „Żniwa w skansenie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Atrakcje to m.in. przyśpiewki żniwne oraz kiermasz pieczywa.

Ponadto na evencie będzie można pomóc przy zbiorze zboża, wykonywać przyśpiewki żniwne, kupić regionalne pieczywo i produkty gastronomiczne, a także wziąć udział w  warsztatach z wykonywania ozdób ze słomy. Goście, którzy odwiedzą tego dnia sierpecki skansen, będą mogli zobaczyć także wystawę maszyn rolniczych oraz wziąć udział w rywalizacji w przeciąganiu liny – turyści vs ciągnik.

„Żniwa w skansenie” już w tę niedzielę

Jak informuje Muzeum Wsi Mazowieckiej, „Żniwa w skansenie” to plenerowa impreza „przybliżająca zwyczaje i prace związane z okresem żniwnym, metody obróbki zboża, obrzędy z chlebem oraz tańce i przyśpiewki żniwne”, przy czym każdy uczestnik będzie miał też możliwość „spróbowania swoich sił w koszeniu kosą, podbieraniu sierpem czy wiązaniu i ustawianiu styg”.

Kulminacją wydarzenia będzie widowisko dożynkowe w wykonaniu Zespołu Boczki Chełmońskie z Kocierzewa. „Będzie to prezentacja całego cyklu obrzędów i zwyczajów związanych ze żniwami, od wyjścia w pole, poprzez koszenie pierwszych snopów i posiłek żniwiarzy, aż po strojenie “przepiórki”, powrót do zagrody i tańce ludowe przy muzyce, do której zaprosimy również gości, którzy nas odwiedzą” – powiedział Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Jak wyjaśnił, strojenie „przepiórki” to dawny zwyczaj, który miał m.in. zapewnić ochronę plonów przed szkodnikami – na zakończenie żniw ostatnie niezebrane na polu kłosy zboża przewiązywano więc kolorową wstążką, najczęściej czerwoną, a na kamieniu pod daszkiem zostawiano kawałki chleba, jako poczęstunek dla duchów pól, a także myszy.

Podczas żniw w sierpeckim skansenie na polu przy zagrodzie z Czermna, oprócz strojenia „przepiórki”, odbędzie się też pokaz cięcia zboża kosą oraz ostrzenia kosy, pokaz podbierania sierpem i stygowania, Z kolei w zagrodzie z Rempina zobaczyć będzie można, jak kiedyś ręcznie szyto słomiane beczki, którego służyły do przechowywania zboża. „W trakcie pokazu powstanie słomiana beczka o wysokości mniej więcej metra, chociaż dawniej były one o wiele większe, by móc pomieścić zebrany plon” – dodał Asztemborski.

Żniwa w skansenie

50-lecia istnienia Muzeum Wsi Mazowieckiej 

Jak zapowiada Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, podczas „Żniw w skansenie” dla zwiedzających dostępna będzie pasieka w zagrodzie z Izdebna, gdzie odbędą się również warsztaty dla dzieci „Polne demony”, a z kolei w zagrodzie z Ostrowa warsztaty wykonywania ozdób ze słomy. W stodole zagrody z Rębowa zaplanowano natomiast pokaz „Jak to ze zbożem było…”, dzięki któremu gości poznają, jak młócono zebrane kłosy cepami, czyszczono ziarno wialnią i mielono je w żarnach.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha, gdzie znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne budynki, w tym kościół, kuźnia i karczma. Najstarszy z prezentowanych zabytków to chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W salach ekspozycyjnych prezentowane są wystawy stałe, w tym rzeźby ludowej i transportu dworskiego. Jedną z ekspozycji są również wnętrza dworskie z końca XIX i początku XX wieku.

W plenerach i we wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego skansenu powstawały znane polskie filmy, jak np. „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.

Na terenie skansenu Muzeum Wsi mazowieckiej w Sierpcu znajduje się amfiteatr oraz stajnia. Działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.

„Żniwa w skansenie” Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, jak informuje placówka, odbędą się pod honorowym patronatem marszałka Mazowsza Adama Struzika.

Czytaj też: Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej

PAP/fot. fb Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu