O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wiceszef KOWR: Patriotyzm konsumencki łączy się z Dniem Flagi

Patriotyzm konsumencki

Jak powiedział wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Dzień Flagi jest dobrą okazją, by zwrócić uwagę na patriotyzm konsumencki.

Jak zaznaczył, wiele krajów przekonało się, że kapitał producentów żywności jednak „posiada narodowość”. “Święto flagi łączy się z patriotyzmem konsumenckim. Wiele polskich produktów oznakowanych jest flagą, wskazując ich kraj pochodzenia. Ma to zachęcić konsumentów do kupowania rodzimych produktów” – powiedział Marcin Wroński.

Polska przekonała, że warto promować własne produkty

Według Wrońskiego "patriotyzm konsumencki i gospodarczy jest zachowaniem niezwykle pożądanym, szczególnie wobec postępującego procesu globalizacji i liberalizacji handlu, zmian preferencji zakupowych, jak również rosnącej konkurencji na rynku krajowym i międzynarodowym".

"Sytuacja zagrożenia epidemicznego oraz towarzyszący jej lockdown, a także sytuacja geopolityczna związana z wojną na Ukrainie uzmysłowiły, nie tylko rządzącym, ale także społeczeństwu, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe i rytmiczne zaopatrzenie rynku" – mówił.

Wiceszef KOWR zaznaczył, że także w Polsce przekonano się, jak ważne jest promowanie własnych produktów, bo ich zakup przez konsumenta wspiera rolników. By pomóc kupującym w wyborze produktów, stworzono przepisy, które pozwalają na oznakowanie rodzimych produktów polską flagą. 

“Coraz częściej używa się też w kampaniach promocyjnych określeń "dobre, bo polskie", czy "kupuj polskie" wskazując na jakościowe walory produktów, w tym produktów naturalnych, lokalnych i regionalnych” – dodał.

Patriotyzm konsumencki

Oznaczenie PRODUKT POLSKI promuje patriotyzm konsumencki

Szacuje się, że jeżeli o 1 proc. zmienimy nasze nawyki konsumenckie na rzecz rodzimych produktów, to zwiększamy w ten sposób wpływy do budżetu państwa o ponad 6 mld złotych.

Wroński podkreślił, że już w 2016 r. zostało wprowadzone ustawą używanie znaku PRODUKT POLSKI. Oznaczone nim produkty muszą być wyprodukowane z surowców wytworzonych na terenie Polski. 

“Stosowanie oznakowania PRODUKT POLSKI jest dobrowolne, jednakże wiąże się z konsekwencją przestrzegania przepisów i podlega kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych” – dodał, podkreślając, jak ważny jest patriotyzm konsumencki.

Przypomniał, że od maja 2019 r. sklepy są zobowiązane do znakowania kraju pochodzenia sprzedawanych ziemniaków. 

“Dotychczas wielu kupujących nie było świadomych, że sieci handlowe oferują ziemniaki pochodzące z innych krajów” – stwierdził Wroński. 

Takie oznakowanie obowiązuje od 30 września 2020 r., także w przypadku świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu oferowanego do sprzedaży w sklepach lub zakładom żywienia zbiorowego.

Wroński zwrócił uwagę, że w tak trudnym czasie jak epidemia koronawirusa wielkiego znaczenia nabrała promocja produktów rolno-spożywczych za granicą oraz podejmowanie świadomych decyzji zakupowych przez krajowych konsumentów. 

"Działania te budują silną markę polskiej żywności, wspierają krajowych producentów rolnych oraz przedsiębiorstwa, zwiększają sprzedaż oraz wspierają funkcjonowanie polskiej gospodarki" – mówił.

Patriotyzm konsumencki to również troska o środowisko

Jego zdaniem, patriotyzm konsumencki, to również troska o środowisko, ponieważ kupując i spożywając żywność wyprodukowaną z surowców od polskich rolników czy sadowników, nie transportujemy jej z drugiego końca kuli ziemskiej. 

“Wybieranie PRODUKTU POLSKIEGO możemy odnieść do idei zrównoważonego rozwoju, ponieważ zawiera się w nim aspekt społeczny – czyli troska o miejsca pracy, ekonomiczny – korzyści dla gospodarki i budżetu państwa oraz ochrony środowiska naturalnego” – argumentował.

Dodatkowo duża część sieci handlowych, działających w Polsce, to podmioty zagraniczne. Wybierając żywność z oznaczeniem PRODUKT POLSKI, dajemy jednoznaczny sygnał, że te produkty muszą znajdować się w sprzedaży, ponieważ klienci ich oczekują.

“W najnowszym badaniu „Polska Wieś i Rolnictwo 2021” blisko 70 proc. badanych wskazało, że rozpoznaje znak PRODUKT POLSKI, a blisko 42 proc. z nich zaznaczyło, że przedmiotowy znak jest decydujący dla nich przy wyborze konkretnego produktu” – poinformował Wroński.

Warto też wspomnieć o programie prowadzonym od 2004 r. przez ministerstwo rolnictwa, który promuje patriotyzm konsumencki – Poznaj Dobrą Żywność (PDŻ). 

“Artykuły rolno-spożywcze, które mogą otrzymać ten tytuł, muszą wyróżniać się cechami jakościowymi m.in. ze względu na skład surowcowy, zawartość składników odżywczych, ilość substancji dodatkowych, metody przetwarzania czy innowacyjność. Głównym celem Programu PDŻ jest informowanie o wysokiej jakości produktach żywnościowych, co ma ułatwić wybór konsumentom. Także znak graficzny tego programu jest biało-czerwonym symbolem naszego kraju” – zaznaczył Wroński.

"Nawet drobne zmiany w wyborach dokonywanych przez polskich konsumentów mogą stanowić impuls do dalszego rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego. Takie działanie to budowanie siły polskiego rolnictwa i marki polskiej żywności, a w rezultacie świadome budowanie silnej Polski" – podsumował Wroński, który wyjaśnił, czym jest patriotyzm konsumencki.

Czytaj też: Anna Bryłka: Patriotyzm konsumencki należy promować

PAP/fot.Pixabay/gov

swiatrolnika.info 2023