O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Wścieklizna – odnotowano 95 przypadków wśród dzikich zwierząt

Wścieklizna

Wścieklizna pojawia się w naszym kraju coraz częściej. W listopadzie odnotowano już 95 przypadków tej choroby u dzikich zwierząt.

W Polsce odnotowujemy coraz więcej przypadków wścieklizny. Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, w listopadzie 2021 roku odnotowano już 95 przypadków tej choroby u zwierząt dzikich. W związku z wystąpieniem przypadku w Poznaniu, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie, w którym wyznaczył obszar zagrożony.

Wścieklizna w Poznaniu

Coraz częściej docierają do nas informacje dot. wścieklizny wśród zwierząt. W listopadzie 2021 r. odnotowano 95 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt. Wścieklizna wystąpiła u nietoperza w Poznaniu, dlatego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie, w którym wyznaczył obszar zagrożony tj. obszar Moraska i Umultowa aż do Warty oraz znaczną część Jeżyc i fragment Sołacza.

W związku z tym na obszarze zakazano wprowadzania i wyprowadzania psów oraz kotów nie szczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego, organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Dodatkowo na obszarze nakazano, aby psy które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie, zostały poddane szczepieniom

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o ostrożność bat g83e05f97e 1280

WIR przestrzega, że wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych zakaźnych chorób wirusowych niektórych ssaków. Może przenieść się na człowieka. Co ważne, nie ma nią leku, prawie 100 % osób zakażonych umiera. WIR apeluje o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt, w szczególności lisów, jeży, nietoperzy, które mogą być zarażone wścieklizną. Nie należy dotykać rannych zwierząt, tylko powiadomić odpowiednie służby.

Szczepienia ochronne w Polsce

Wścieklizna to groźna choroba. Należy pamiętać, że w w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Zaleca się również szczepić koty. Brak szczepienia grozi mandatem w wysokości do 500 zł. 

Przeczytaj: Rusza akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023