O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-12-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Tradycja żłobka bożonarodzeniowego jest naprawdę wiekowa

Tradycja żłobka bożonarodzeniowego

Tradycja żłobka sięga 1223 roku, a wprowadzona została przez świętego Franciszka z Asyżu. Z biegiem czasu została ona wciągnięta pod strzechy. W Polsce dopiero od II połowy XIX wieku zaczęto w ramach dekoracji wigilijnych tworzyć świąteczne szopki. W naszym kraju najbardziej znanymi szopkami są te budowane w Krakowie na wzór tamtejszych zabytkowych budynków.

Tradycja żłobka – skąd wzięła się wśród bożonarodzeniowych zwyczajów?

Pierwsze żłobki tradycją sięgają średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu 24 grudnia 1223 roku w Greccio stworzył pierwszą żywą szopkę. Swoimi rozmiarami przypominała tę oryginalną, a w środku znajdowały się prawdziwe zwierzęta i ludzie. Celem powyższej szopki było przybliżenie tajemnicy zbawienia i zainteresowania odbiorców wiarą. Tradycja żłobka spodobała się odbiorcom, do których miała trafić i została wcielona w coroczny rytuał bożonarodzeniowy w domach wiernych.choinki podkarpacie 2

Tradycja żłobka w Polsce

Legenda głosi, że do Polski tradycja żłobka trafiła dzięki zakonnikom bernardynów, tj. pod koniec XIII wieku. Pierwsze ślady szopki bożonarodzeniowej w naszym kraju sięgają XIV wieku, a są to figury Matki Boskiej i Świętego Józefa, które zachowały się w Krakowie w Klasztorze Sióstr Klarysek przy kościele św. Andrzeja. W Polsce najbardziej znane są szopki krakowskie znajdujące się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego – i to one w II połowie XIX wieku rozpoczęły powyższą tradycję. Wzorowane są na zabytkowych krakowskich budowlach, w tym kościołach. Charakteryzuje je smukła budowa i bogate zdobienia.

Czytaj także: Ceny paliw będą rosnąć pod koniec roku. Eksperci zgodni

Tradycja żłobka w obecnych czasach

Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych zawitała do domów. Co roku są urozmaicane i upiększane. Co więcej w okresie Świąt Bożego Narodzenia w każdym kościele są one obecne. Parafie starają się by były one atrakcyjne dla wiernych i przyciągały ich uwagę. Często osoby przynależące do danego kościoła spotykają się by wspólnie wybudować żłobek. W naszym kraju organizowane się różne konkursy na najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe. Tradycja żłobka bożonarodzeniowego powinna być podtrzymywana w każdym domu. Przypomina ona o wartościach w naszym życiu, które należy pielęgnować, a także dodaje niepowtarzalnego wyglądy do atmosfery świąt.

Źródło: gov.pl

swiatrolnika.info 2023