O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

Pogoda

Długoterminowa pogoda na marzec i kwiecień wskazuje, że miesiące te mogą być cieplejsze niż w ostatnich latach. Natomiast luty i maj nie zaskoczą temperaturami.

Dane te wynikają z eksperymentalnej prognozy długoterminowej opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytut poinformował również, że prognozowana suma opadów na przeważającym obszarze kraju również nie powinna przekroczyć normy wieloletniej. Jednocześnie IMGW wyjaśnił, że długoterminowa prognoza jest zawsze obarczona dużą niepewnością.

Pogoda w marcu i kwietniu zaskoczy nas wyższymi temperaturami

Średnie temperatury w lutym, w całej Polsce nie będą znacząco odbiegać od normy wieloletniej z 1991-2020, która wynosi od -4,4-0,5 stopnia Celsjusza w Suwałkach do 0,1-3,5 stopnia w Szczecinie.

Miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze również nie powinna przekroczyć normy. Jedynie na północnym wschodzie może być ich więcej.

Prognozowana długoterminowa pogoda wskazuję, że w marcu powinno być cieplej, niż zakłada norma wieloletnia na lata 1991-2020. Dla Opola średnie temperatury w marcu wyniosły od 3,9 do 5,3 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego od 0 do 1,7 stopnia. Miesięczna suma opadów na terenie całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej.

Również w kwietniu średnie temperatury na terenie całego kraju mogą być wyższe od normy wieloletniej, która dla Zielonej Góry wynosi od 8,7 do 10 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego od 5,3 do 6,7 stopni. Na północy i północnym wschodzie sumy opadów powinny być w normie. Na pozostałym obszarze będzie ich więcej.

Przypomnijmy, że od nowego roku alerty RCB będą pojawiały się między innymi na ekranach reklamowych, w galeriach handlowych czy na dworcach i lotniskach.

Temperatura w maju będzie taka jak w poprzednich latach

Maj w całej Polsce będzie z temperaturąPogoda IMGW slonecznie 3 w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, która wynosi dla Wrocławia od 13,9 do 14,7 stopni Celsjusza, a dla Zakopanego do 10 do 11,1 stopni. Na terenie praktycznie całego kraju miesięczna suma opadów powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, jedynie w centrum i na północnym zachodzie mogą być wyższe.

Jak przekazał IMGW, należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

"Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)" – dodał.

Jednocześnie IMGW informuje, że prognozowana długoterminowo pogoda obarczona jest dużą niepewnością.

"Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" – wyjaśnił IMGW.

Czytaj też: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 11 i 12 stycznia

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023