O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-12-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Pasterka – uroczysta tradycyjna msza święta w szczególny dzień

Pasterka

Pasterka to bardzo uroczysta msza święta, podczas której wierni śpiewają kolędy i cieszą się z narodzin Jezusa. Odbywa się najczęściej o północy z 24 na 25 grudnia. Atmosfera świąteczna wyczuwalna jest na odległość, a tworzy ją nie tylko wyjątkowa oprawa muzyczna, charakterystyczna właśnie dla tego okresu, ale również pięknie ozdobione kościoły i wierni – odświętnie ubrany, w otoczeniu rodziny świętujący narodziny Jezusa.

Pasterka – co symbolizuję?

Pasterka to msza święta upamiętniająca narodziny Jezusa. Jest to ta jedyna msza w roku, która w kościele skupia nie tylko skrupulatnie uczęszczających katolików, ale także osoby na co dzień nie uczestniczące w nabożeństwach. Odbywa się w nocy z 24 na 25 grudnia. Zgodnie z tradycją powinna rozpoczynać się o północy, jednakże kościoły wychodząc naprzeciw wiernym rozpoczynają ją również dużo wcześniej, np. o godzinie 20:00. Pasterka w każdym kościele przeprowadzana jest tylko raz do roku. Jest to msza odprawiana ku czci pamięci pasterzy, którzy modląc się i oczekując narodzin, Jezusa szli do Betlejem. Jest również drugą liturgiczną uroczystością Bożego Narodzenia.pasterka 676868655

Pasterka – co wyróżnia ją od tradycyjnej mszy świętej?

Msza ta charakteryzuje się bardzo uroczystą atmosferą. Kościoły przyozdobione są choinkami z pięknymi lampkami oraz ozdobami, żłóbkiem, gwiazdami betlejemskimi oraz kwiatami. Co więcej na klimat ten wpływ mają również wierni, którzy w tym dniu są uroczyście ubrani i przychodzą całymi rodzinami do domu Pana. Uczestników mszy przyciągają śpiewane wówczas i uwielbiane przez Polaków – kolędy oraz pastorałki. Pasterka jest zazwyczaj mszą dłużą od klasycznego nabożeństwa, jednakże jest to wyłącznie zależne od księdza prowadzącego.

Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Dziś to my jesteśmy liderem w produkcji skór. To bardzo opłacalne ekonomicznie

Pasterka w dobie pandemii

Obecna sytuacja na świece ogranicza nasze kontakty społeczne. Również i pod tym względem zostały ogłoszone obostrzenia, których wierni powinni przestrzegać by święta były bezpieczne. W kościołach należy zasłaniać nos i usta najlepiej specjalistycznymi maseczkami ochronnymi, a pasterka odbędzie się przy udziale o wiele mniejszej ilości osób , gdyż obowiązuje dystans społeczny – 1 osoba na 15 m2. W związku z powyższym księża zachęcają do uczestnictwa w tym nabożeństwie, ale w formie on-line.

Źródło: sw.gov.pl/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023