O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Karp – świąteczna ryba, którą można przygotować na wiele sposobów

Karp

Karp jest rybą pełną smaku, a do tego wszechstronną kulinarnie, którą można przygotować na wiele sposobów: od dań tradycyjnych po współczesne kulinaria.

Jego ogromną zaletą jest lokalna dostępność, dzięki której mamy pewność, że do naszej kuchni trafi świeży, wartościowy produkt. Jak przyrządzić karpia, by wykorzystać jego potencjał i zachwycić gości?

Karp rośnie trzy lata nim osiągnie odpowiednią wagę

Karp, który pochodzi od lokalnych producentów, jest zawsze świeży, ponieważ nie musi pokonywać setek kilometrów, jak importowane ryby, nim trafi do naszej kuchni. Dzięki temu zachowuje wszelkie wartości odżywcze, niezbędne dla pełnowartościowej diety – wysokiej zawartości białko, kolagen, żelazo, cynk, wapń czy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca kwasy tłuszczowe omega-3.

W hodowli stawowej producenci starają się naśladować zmiany środowiska, którym karpie poddawane są w naturze. Jest to chów nie tylko „slow”, bo do wielkości konsumpcyjnej ryba rośnie aż trzy lata, ale także przykładający ogromną wagę do dobrostanu zwierząt - pojedyncza ryba ma do dyspozycji 10-20 m2. Karp czeka trzy lata na dorośnięcie do wielkości akceptowanej przez nabywców, czyli 1,5-2 kg. Mimo obecności w polskich stawach już od 800 lat, niewiele pod tym względem się zmieniło.

Warto wspomnieć, że polskie karpie odpowiadają za dużą część produkcji tych ryb w Unii Europejskiej.

Ryba ta jest skarbem polskiej kuchni

Cudze chwalicie, swego nie znacie, samiKarp 022 nie wiecie, co posiadacie! Ten znany fragment utworu poety Stanisława Jachowicza doskonale pasuje do sytuacji karpia i zbyt rzadkiego sięgania po niego w ciągu roku. Na naszych talerzach króluje np. łosoś, który zyskał niesamowitą popularność, a przecież nasz polski karp spokojnie może rywalizować z nim o miano króla wśród ryb.

Dlaczego? Karpie cechują się wysoką zawartością wapnia – jest go ponad 2 razy więcej niż w tkance pstrąga i ponad 3,5 razy więcej niż w mięsie łososia.

Karp spożywany jest w Polsce zazwyczaj tylko podczas Świąt Bożego Narodzenia a jest to produkt, na bazie którego można przygotować wiele ciekawych i nowoczesnych potraw – niezależnie od pory roku! Dwa lata temu, na międzynarodowych targach POLFISH, nagrodzono sushi z wędzonego karpia, a w roku ubiegłym koftę z karpia - rodzaj orientalnych szaszłyków.

Mięso karpia jest soczyste i aromatyczne

Karp jest rybą półtłustą, kulinarnie rewelacyjną, pełną smaku, a do tego łatwą w przygotowaniu. Po przygotowaniu mięso jest białe, kruche, soczyste i delikatne w smaku.

“Karp jest rybą, którą codziennie możemy mieć świeżą, ponieważ gospodarstw rybackich na terenie Polski jest bardzo dużo, co przekłada się na dostępność produktu. Wiele innych ryb trzeba importować, dlatego czas ich świeżości jest mocno ograniczony. My karpia znamy tylko ze względu na Święta Bożego Narodzenia – i niestety tak go postrzegamy, dlatego sięgamy po niego w ciągu roku niezwykle rzadko. To błąd. Uważam, że częściej powinien gościć na naszych talerzach, ponieważ nadaje się zarówno do potraw na ciepło, jak i zimno, a dodatkowo świetnie absorbuje smaki – nie musimy ograniczać się do przygotowania go wyłącznie w wersji wytrawnej. Karp świetnie współpracuje z różnego rodzaju konfiturami. Z mojego punktu widzenia jest uniwersalną rybą, z którą możemy zrobić absolutnie wszystko” – mówi Kamil Klekowski, szef kuchni i edukator kulinarny.

“Dodatkowo, karp zawsze będzie soczysty – trudno jest go przesuszyć podczas obróbki termicznej. W przypadku chudszych ryb często się to dzieje. Przy okazji mówienia o obróbce termicznej warto dodać, że jeśli mamy karpia dobrej jakości i ze sprawdzonego gospodarstwa, to nie ma potrzeby, żeby moczyć go w mleku czy maślance, aby pozbyć się niechcianego mulistego smaku, ponieważ ryba z czystego stawu sama z siebie będzie miała delikatny smak” – dodaje Kamil Klekowski.

Karp na talerzu – niezliczone możliwości kulinarne

Karpie możemy podać na stół w wygodnej dla nas formie, takiej jak: ryby patroszone, tuszki, płaty, dzwonko, filety czy filety nacinane. Jest to ryba wszechstronna kulinarnie, idealna do smażenia, pieczenia, gotowania, duszenia, grillowania a nawet konsumpcji na surowo, w postaci tatara. Świetnie sprawdzi się zarówno w tradycyjnych potrawach na ciepło, jak i na zimno.

Przypomnijmy również, że karpie są lekkostrawne i zawierają sporo kolagenu.

Czytaj też: Karp – hodowla, konsumpcja i korzyści dla zdrowia

media.mcconsultants.pl

swiatrolnika.info 2023