O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Choinka na Manhattanie będzie pochodzić z Maryland

Choinka

Choinka świąteczna po raz pierwszy w historii choinka w Rockefeller Center na Manhattanie nie będzie pochodzić ze stanów sąsiadujących z Nowym Jorkiem, a z odleglejszego stanu Maryland. Po udekorowaniu rozbłyśnie 1 grudnia.

85-letnie drzewko rozświetli w sezonie świątecznym 50 tys. różnokolorowych lampek LED z użyciem ok. 127 kilometrów przewodów.
Zwieńczy je ważącą 408 kg kryształowa gwiazda Swarovskiego.

Tradycja nowojorskiej choinki

Świerk norweski wysokości ponad 24 metrów został podarowany przez rodzinę z Elkton w stanie Maryland. Zostanie ścięty 11 listopada i po przetransportowaniu trafi do Rockefeller Center 13 listopada – podało w czwartek lokalne radio 1010 WINS.

Ceremonia zapalenia świateł na drzewku była zorganizowana po raz pierwszy w 1933 roku. Tegoroczna ceremonia będzie transmitowana na żywo 1 grudnia przez telewizję NBC. Po zakończeniu sezonu świątecznego choinka zostanie wykorzystana jako surowiec na budowę domu dla wybranej rodziny. Organizacja Habitat for Humanity wykorzysta na to tarcicę z drzewa. Zywczaj ten jest praktykowany od 2007 roku.

Choinka – skąd w Polsce wziął się zwyczaj ubierania drzewka?

Choinka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnychchoinka dar od lasow panstwowych.1 symboli świąt. Jednakże nie towarzyszyła im od początku. Najpierw znana była w Alzacji od XVI wieku, a do Polski zawitała dopiero w okresie zaborów za sprawą niemieckich protestantów. Drzewko bożonarodzeniowe jest symbolem życia, płodności i odrodzenia, a każda wieszana na nim ozdoba zawiera w sobie metaforę.

Według tradycji, powinno dekorować się ją w Wigilię, jednakże coraz częściej spotykamy się z wcześniejszym pojawieniem się drzewka w domach i miejscach publicznych. Prastare wierzenia głoszą, że choinka to symbol życia, płodności i odrodzenia. Początkowo kościół uważał powyższą tradycje za pogańską i poddawał jej mocnej krytyce, jednak z czasem i on uległ pięknu choinki. Każdy element zawieszony na drzewku ma swoją symbolikę i tak zgodnie z tradycją nie może zabraknąć orzechów, które symbolizują siłę i dobrobyt, jabłka, czyli zdrowie i uroda, światełka choinkowe – odstraszenie złych mocy oraz wskazanie drogi, łańcuchy – zniewolenie grzechu, anioły – opiekowanie się domem, jemioła- symbol miłości.

Drzewko bożonarodzeniowe towarzyszy święta dopiero od XVI wieku. Tradycja ubierania choinki zrodziła się w Alzacji, gdzie iglaki strojono w ozdoby z papieru i jabłka, które nawiązywało do rajskiego drzewka. Marcin Luter nawoływał do spędzania świąt w domowej atmosferze, a co za tym idzie również wieczerzy okraszonej blaskiem choinki. Stąd też drzewko bożonarodzeniowe zyskało popularność w protestanckich Niemczech.

Dopiero z upływem czasu zwyczaj ten został przejęty przez kościół katolicki i rozpowszechniony w Europie Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka przyozdabiała już święta we Francji oraz Anglii, a później do krajów Europy Południowej. W okresie zaborów na przełomie XVIII i XIX wieku ten obecnie najbardziej rozpoznawany symbol świąt zawitał do Polski za sprawą niemieckich protestantów. Na początku znaleźć ją można było jedynie w polskich miastach, dopiero później dotarła również na wieś.

Czytaj również: Choinka po świętach wcale nie musi trafić do śmietnika

 

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023