O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wiosenne przymrozki spowodowały lokalne szkody u czeskich sadowników

Wiosenne przymrozki

Tegoroczne wiosenne przymrozki spowodowały jedynie lokalne szkody dla sadowników. Na przykład dotknięte zostały plantacje moreli w południowych Morawach, a miejscami także wiśnie. Podsumowując, mrozy w sadach nie spowodowały znaczących szkód. Szkody to miliony koron dla kraju i nie będą miały znaczącego wpływu na tegoroczne zbiory – powiedział Martin Ludvík, przewodniczący Związku Producentów Owoców Czech,. Roczna wartość owoców zbieranych przez czeskie sady wynosi około 1,3 miliarda koron.

Wiosenne przymrozki nawiedziły czeskie sady w kwietniu i maju

Wiosenne przymrozki nawiedziły obszary upraw w pierwszych 10 dniach kwietnia, a następnie na przełomie kwietnia i maja. Głównym powodem, dla którego sady wytrzymywały mrozy, było opóźnienie wegetacji spowodowane bardzo zimnym początkiem wiosny. Kwitnienie drzew nastąpiło kilka tygodni później.

Roślinność jest teraz opóźniona o trzy tygodnie w przypadku owoców pestkowych i dwa tygodnie w przypadku innych drzew

– powiedział Ludvík.

Gdyby roślinność rozwijała się tak jak w poprzednich latach, tegoroczne szkody spowodowane przez wiosenne przymrozki byłyby bardzo duże.

Czytaj też: Intensywne sady jabłoniowe – duża wydajność i wysoki zysk dla rolnika!

Wiosenne przymrozki w ostatnich latach powodowały znaczne szkody w czeskich sadach

Według Ludvíka utrzymujące się bardzo niskieWiosenne przymrozki 02 temperatury mogą skutkować gorszym zapyleniem lub większym czerwcowym spadkiem owoców. Dokładniejsze szacunki tegorocznych zbiorów, a tym samym skutków tegorocznej wiosennej pogody, będą dostępne dla sadowników pod koniec czerwca.

W ostatnich latach w Czechach wiosenne przymrozki dość często padają na owoce. Plantatorzy owoców ponieśli szkody spowodowane mrozem głównie w latach 2019, 2017, 2016 i 2011. W ubiegłym roku mrozy zdziesiątkowały zwłaszcza plony moreli. Zebrano tylko 471 ton, co stanowi spadek o prawie 80 procent rok do roku. Majowe przymrozki w 2011 roku były niezwykle niszczycielskie, kiedy zniszczyły 10,5 tysiąca hektarów sadów, czyli około 60 procent wszystkich nasadzeń. Zbiory owoców spadły wówczas do zaledwie 101 249 ton i były to jedne z najniższych zbiorów w ciągu ostatnich 50 lat.

Sadownicy starają się chronić sady przed mrozem, ogrzewając je świecami, paląc drewno i słomę lub stosując rozpylacze przeciw zamarzaniu. Wentylatory i mogą być również używane do mieszania górnego cieplejszego powietrza z dolnym zimnym powietrzem. Jeśli jednak wiosenne przymrozki są silne i utrzymują się przez wiele dni, ochrona jest bardzo trudna, a także bardzo kosztowna. Czescy sadownicy nie mają możliwości ubezpieczenia od szkód spowodowanych mrozem.

agris.cz/fot.Snappygoat/Pixnio

swiatrolnika.info 2023