O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rolnictwo miejskie – w Chile ruszył program pilotażowy

Rolnictwo miejskie

Według Stowarzyszenia Rolnictwa Pionowego rolnictwo miejskie zaczyna się rozwijać w Chile, gdzie start-up AgroUrbana właśnie zakończył rundę kapitału zalążkowego o wartości 1 miliona dolarów, podnosząc swój całkowity kapitał do 1,5 miliona dolarów, aby stworzyć pionowe gospodarstwo rolne.

Rolnictwo miejskie – program pilotażowy w Chile

Przewodniczącym rundy z wkładem pieniężnym w wysokości 33% był CLIN Private Investment Fund zarządzany przez Chile Global Ventures, oddział venture capital Fundacion Chile, publiczno-prywatną inicjatywę na rzecz innowacji i zrównoważonego rozwoju w tym kraju. Finansowanie pochodziło również od CORFO, chilijskiej agencji rozwoju gospodarczego i inwestorów prywatnych.

Fundusze zostaną przeznaczone na budowę obiektu pilotażowego o powierzchni 280 metrów kwadratowych na przedmieściach Santiago, gdzie przeprowadzane są testy upraw hydroponicznych i lamp led zasilanych energią odnawialną. Uprawia się tam zielone liściaste owoce i warzywa.

Według źródeł firmy zamknięcie restauracji z powodu COVID-19 spowodowało, że skupili się oni na handlu elektronicznym i bezpośredniej sprzedaży konsumentom. W perspektywie długoterminowej właściciele planują rozbudowę obiektu do 3 000 metrów kwadratowych, które, jak spekulują, mogłyby zostać sfinansowane ze środków z nowych rund kapitalizacji przed końcem tego roku. Projekt i produkcja będą zależeć od wyników ich testów pilotażowych obejmujących rolnictwo miejskie.

Czytaj też: Francuska pszenica sobie nie radzi! Zbiory gwałtownie spadają

Rolnictwo miejskie – jak wygląda w Europie?

Mimo licznych zalet jakie posiada rolnictwoRolnictwo miejskie 02 miejskie, idea ta rozwija się stosunkowo powoli. Ograniczeniem często jest niepohamowany rozrost obszarów zurbanizowanych i infrastruktura nieprzystosowana do wdrażania tego typu działalności. Trudność sprawia wygospodarowanie miejsca pod uprawy w mieście, w którym deweloperzy walczą o każdy niewykorzystany jeszcze metr kwadratowy przestrzeni.

Oczywistym jest także, że rolnictwo miejskie jest znacznie mniej zyskowne, więc nowe osiedla mieszkaniowe zazwyczaj wygrywają z uprawą roślin. Ważnie są także uwarunkowanie historyczne – uprawa w mieście w krajach rozwijających się, kojarzona jest (głównie przez starsze pokolenia) głównie z niską dostępnością pożywienia i ubóstwem w stanie wojny.

Kluczowa wydaje się tutaj zmiana nastawienia społeczeństwa. Także w Polsce, gdzie rolnictwo nadal w dużej mierze uważane jest za zajęcie gorszego sortu, poparcie dla takich inicjatyw jest niewielkie. Nawet jeśli część społeczeństwa wyraża chęć aktywnego udziału w uprawie roślin na terenie miasta, często pomysł taki przyćmiewają inne, ważniejsze potrzeby. Od założenia uprawy i aktywnego relaksu w kontakcie z naturą, bardziej istotna okazuje się na przykład budowa nowego żłobka.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w zachodniej Europie, gdzie świadomość jest wyższa, a ludzkie potrzeby zostały nieco przewartościowane. Coraz chętniej wraca się do naturalnych aktywności i bardziej docenia możliwość obcowania z przyrodą. Trendy w zakresie rolnictwa miejskiego wyznacza m.in. Austria. Rolnictwo miejskie na terenie Wiednia, włączone do chronionego systemu przyrodniczego miasta, zajmuje aż 16,5% jego powierzchni. Uprawy sprawnie łączą ze sobą wartości krajobrazowe, użytkowanie dla wypoczynku mieszkańców oraz produkcję proekologiczną o zapewnionym zbycie lokalnym.

freshplaza.com/fot.Wikimedia/Pxhere

swiatrolnika.info 2023