PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Naukowcy: Odpady sojowe mogą pomóc zwalczać otyłość

Naukowcy: Odpady sojowe mogą pomóc zwalczać otyłość

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-03 08:00:00
odpady sojowe

Sfermentowane odpady sojowe, czyli tzw. okara, mogą poprawiać metabolizm tłuszczów i łagodzić skutki otyłości spowodowanej dietą.

Naukowcy z Japonii i Singapuru o wynikach swoich ustaleń poinformowali za pośrednictwem czasopisma „Metabolites”. Odpady sojowe są niskokaloryczne, bogate w błonnik, potas, wapń i niacynę. Ponieważ okara jest odpadem, jej produkcja nie wymaga żadnych nakładów finansowych. „Rozwiązując problem marnowania żywności, jednocześnie zmniejszylibyśmy problem otyłości” – piszą.

Odpady sojowe pełne wartości odżywczych 

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze (NTU) i Uniwersytetu Waseda w Japonii przeprowadził trzytygodniowy eksperyment, który wykazał, że myszy karmione dietą wysokotłuszczową, wzbogacaną sfermentowaną okarą, przybierały na masie mniej, były mniej otłuszczone i miały niższy poziom cholesterolu we krwi w porównaniu do myszy na wysokotłuszczowej diecie bez okary.

Każdego roku na świecie powstaje 14 milionów ton okary. Jest to produkt uboczny obróbki mleka sojowego w czasie wytwarzania tofu. Odpady sojowe są niskokaloryczne, bogate w błonnik, potas, wapń i niacynę. Ponieważ okara jest odpadem, jej produkcja nie wymaga żadnych nakładów finansowych.

Autorzy badania przypominają, że już prawie jedna trzecia światowej populacji cierpi na nadwagę lub otyłość, dlatego wykorzystanie łatwo dostępnej i taniej okary do walki z tymi przypadłościami jest odkryciem niezwykle istotnym. „Rozwiązując problem marnowania żywności, jednocześnie zmniejszylibyśmy problem otyłości” – piszą.

„Korzystając z procesu podobnego do tego, który jest używany do produkcji miso i sosu sojowego, sfermentowaliśmy okarę i nakarmiliśmy nią myszy będące na diecie wysokotłuszczowej. Trzy tygodnie później odkryliśmy, że myszy te przybrały na wadze mniej niż zwierzęta na diecie wysokotłuszczowej, ale bez okary. Myszy karmione okarą miały również mniej tłuszczu trzewnego i podskórnego oraz niższy poziom cholesterolu” – opowiada dr Ken Lee, współautor artykułu.

„Nasze odkrycia sugerują więc, że sfermentowana okara może pomóc łagodzić szkodliwe skutki diety wysokotłuszczowej i potencjalnie można by ją włączyć do diety otyłych pacjentów, którym trudno jest dokonać natychmiastowych zmian w stylu życia” – dodaje naukowiec.

odpady sojowe

Sfermentowana okara hamuje otyłość wywołaną dietą 

Zespół badawczy z NTU i Waseda fermentował odpady sojowe zebrane od singapurskiego producenta tofu przy użyciu metod tradycyjnie stosowanych w krajach azjatyckich do wytwarzania innych sfermentowanych produktów spożywczych z soi, takich jak miso, sos sojowy i tempeh.

Do okary dodano więc mieszankę Aspergillus oryzae i Aspergillus sojae, czyli typowych grzybów używanych do produkcji ww. żywności, i pozostawiono ją w ciemności, w temperaturze 25 st. C, na cztery dni.

Naukowcy wyjaśniają, że osiągnięta w ten sposób poprawa profilu odżywczego okary zwiększa jej potencjał jako pożądanego składnika w diecie człowieka.

„Taka sfermentowana okara znacznie lepszej hamuje przyrost masy ciała i skuteczniej poprawia nieprawidłowy metabolizm lipidów u myszy” – wyjaśnia współautor publikacji prof. Shigenobu Shibata.

Dalsze analizy wykazały, że w porównaniu do czystej okary jej sfermentowana wersja ma więcej białka oraz wyższą zawartość fenoli, co wskazuje na jej lepsze właściwości przeciwutleniające. Ma też mniej nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego.

„Podsumowując: nasze odkrycia wskazują, że sfermentowana okara może hamować otyłość wywołaną dietą” – podkreślają autorzy publikacji.

Wcześniej ten sam zespół naukowców wykazał, że sfermentowana okara może być pomocna w obniżeniu poziomu cukru we krwi. 

Czytaj też: Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wytworzyli mikrokapsułki miodu

PAP/fot. wikimedia Lombroso, Pax Ahimsa Gethen


Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa 


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz


BULT SMOGOWICZE