O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-06-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wędliny z dzika kołocz i czekolady to najlepsze Śląskie Smaki

Wędliny z dzika

Kołocz śląski przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tworkowa, czekolady ze Słodkiej Manufaktury Leona oraz wędliny z dzika firmy Las Huberta, to zwycięzcy rozstrzygniętego w niedzielę w Raciborzu konkursu w ramach XV Festiwalu "Śląskie Smaki".

Wędliny z dzika i kołocz, czyli śląskie smaki

Śląskie Smaki to zainaugurowane w 2012 r. przedsięwzięcie promocyjne koordynowane przez Śląską Organizację Turystyczną, dzięki któremu turyści i mieszkańcy woj. śląskiego mają dowiadywać się, gdzie można dobrze zjeść, a restauratorzy – korzystać z reklamy.

Podczas zorganizowanego w niedzielę na Zamku Piastowskim w Raciborzu Festiwalu "Śląskie Smaki" zakwalifikowani wcześniej do udziału uczestnicy walczyli o Złotą, Srebrną lub Brązową Zopaskę (fartuch), w jednej z trzech kategorii: potrawa regionalna, produkt lokalny, potrawa lub produkt inspirowany tradycją.
W kategorii potrawa regionalna najlepszy okazał się kołocz śląski gospodyń z Tworkowa, drugie miejsce przyznano za żebroczka i placki pieczone na blasze kucharzom z Chaty Olimpijczyka Jasia i Helenki, a trzecie – prażonkom jurajskim z Rivy.zwalczanie ASF dzik

W kategorii potrawa inspirowana tradycją zwyciężyły czekolady przygotowane w Słodkiej Manufakturze Leona, drugie miejsce przypadło kruchym ciasteczkom wypieku Koła Gospodyń Wiejskich Zabełków, a trzecie – za dziki żur – otrzymało Stare Opactwo w Rudach.

Czytaj także: ASF – Chiny wprowadzają nowe środki do walki z wirusem

Wędliny z dzika królują

W kategorii produkt lokalny najlepsze okazały się wędliny z dzika przygotowane w firmie Las Huberta, drugie miejsce zajęły sery kozie z Zagrody na pograniczu, a trzecie – miód rzepakowy z Miód Bee Made.

Śląska Organizacja Turystyczna powstała z inicjatywy m.in. Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz izb turystyki: górnośląskiej i beskidzkiej. Zadaniem organizacji jest promocja województwa jako regionu o zróżnicowanym krajobrazie przyrodniczym oraz bogactwie pomników historii i kultury.

Kilkanaście lat temu przedstawiciele Śląskiej Organizacji Turystycznej uznali, że kuchnia - jedna z najlepiej rozpoznawalnych kuchni regionalnych w Polsce - może stać się atrakcją woj. śląskiego. W 2006 r. zaczęto organizować wiosenny Festiwal Kuchni Śląskiej, przemianowany z czasem na Festiwal "Śląskie Smaki". Z tego przedsięwzięcia wyewoluował pomysł utworzenia szlaku restauracji z regionalną kuchnią.

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023